Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 kwietnia 2008 r., sygn. I SA/Po 252/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w P w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Ruszyński Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy (spr.) Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Protokolant st. sekr. sąd. Alicja Ajnbacher po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2008 r. na rozprawie sprawy ze skargi I i P B na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2001 r. oddala skargę. /-/ K. Wolna- Kubicka /-/ J. Ruszyński /-/ E. Brychcy

Uzasadnienie

P B w 2001 r. był wspólnikiem spółki cywilnej "A", zajmującej się między innymi świadczeniem - usług merchandisingowych. Udział podatnika w dochodach spółki wynosił 33,33%. W roku 2001 małżonkowie I i P B skorzystali z możliwości łącznego opodatkowania sumy swoich dochodów, wynikającej z przepisu art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz 176 ze zm).

Po przeprowadzeniu kontroli podatkowej, Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P decyzją z dnia [...]r. określił zobowiązanie Małżonków w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2001 w wysokości odmiennej od wykazanej w zeznaniu rocznym . Powyższe wynikało z nieuznania za koszt uzyskania przychodu spółki "A" części wydatków, odniesionych w ciężar kosztów jako zapłata za usługi merchandisingowe, zgodnie z treścią wystawionych faktur świadczone przez firmę B, oraz usługi przebudowy stoisk, udokumentowane fakturami wystawionym przez firmę"C". Przedmiotem usług było odpowiednie wyeksponowanie na terenie obiektów handlowych towarów producentów lub dostawców - kontrahentów spółki. W ocenie organu pierwszej instancji, sporne operacje pozostawały w związku przyczynowym z przychodem A, lecz związane z nimi wydatki winny być uwzględnione w niższej wysokości niż to przyjęto w ewidencjach księgowych spółki Z uwagi na powyższe w decyzji skorygowano wysokość wydatków na zakup usług od ww. firm. Dokonując wyliczeń uwzględniono czas pracy stosownie do wyjaśnień L Ś uwzględniono, iż praca odbywała się przez ok. 11 godzin w weekendy. W przypadku P.S., z uwagi na rodzaj świadczonych przez niego usług uznano, iż były one wykonywane przeciętnie ok. 15 dni w miesiącu i jedynie w godzinach nocnych. W obu przypadkach również przyjęto stawkę wynagrodzenia za godzinę pracy w wysokości [...] zł, tj. kwotę równą najwyższemu wynagrodzeniu stosowanemu przez Spółkę w stosunku do swoich kontrahentów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00