Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 kwietnia 2008 r., sygn. II SA/Gl 79/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Włodzimierz Kubik (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Sędzia NSA Łucja Franiczek, Protokolant sekretarz sądowy Magdalena Jankowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 kwietnia 2008r. sprawy ze skargi K. P. i S. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie przywrócenia stosunków wodnych na gruncie oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. Prezydent Miasta B. działając na podstawie art. 105 § 1 k.p.a. oraz art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.) umorzył postępowanie w sprawie zmiany stanu wody na gruncie na działkach nr [...], [...], [...] i [...] obręb [...] w B. przy ul. [...] powodującego zalewanie działki nr [...]. Postępowanie w sprawie toczyło się z wniosku K. P. współwłaścicielki posesji przy ul. [...] w B. podnoszącej kwestię zalewania jej nieruchomości wodami z wyżej położonych nieruchomości.
W uzasadnieniu tej decyzji organ I instancji podał, że w ramach postępowania przeprowadzono kilka wizji terenowych w wyniku czego ustalono, że wody opadowe z obiektów budowlanych znajdujących się na działkach wskazanych w sentencji decyzji nie są odprowadzane do urządzeń melioracji szczegółowych Miejskiej Spółki Wodnej w B., lecz do dołu chłonnego. Rozwiązanie to jest zgodne z § 28 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 ze zm.). Prezydent Miasta ustalił także, że na działce wnioskodawczyni znajduje się studzienka drenarska, do której włączony został ciąg drenarski odprowadzający wody gruntowe z wyżej położonych działek. W świetle tych ustaleń organ uznał, że sprawa nie może zostać rozstrzygnięta decyzją administracyjną opartą na przepisie art. 29 ust. 3 ustawy Prawo wodne i umorzył postępowanie z uwagi na jego bezprzedmiotowość.