Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 2 kwietnia 2008 r., sygn. I SA/Gl 43/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Przemysław Dumana (spr.),, Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Mendecka, Asesor WSA Anna Tyszkiewicz Ziętek, Protokolant Milena Olczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 kwietnia 2008 r. sprawy ze skargi J. Ż. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...], nr [...], po rozpatrzeniu odwołania J. Z. od decyzji Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w K. z dnia [...], nr [...], określającej zobowiązanie podatkowe w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych w kwocie [...] złotych należne od przychodu uzyskanego ze sprzedaży w dniu 5 stycznia 2002 roku lokalu użytkowego numer [...], położonego w K. przy ul. [...] wraz z przynależnymi piwnicami oraz udziałem wynoszącym [...] części we współwłasności działki gruntu, Dyrektor Izby Skarbowej w K. działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku, Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 roku, Nr 14, poz. 176 ze zm.), utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji.
Uzasadniając decyzję organ odwoławczy przytoczył treść art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b i art. 28 ust. 1 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu odnoszącym się do stanu faktycznego rozpoznawanej sprawy, zwanej dalej ustawą podatkową stwierdzając, że poza sporem było, iż J. Z. w 2002 roku uzyskał przychód ze sprzedaży przedmiotowego lokalu wraz przynależnymi piwnicami oraz związanym z tym lokalem udziałem we współwłasności działki.
Sporne natomiast było spełnienie przez podatnika warunków zwolnienia określonych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a tej ustawy. Organ odwoławczy wskazał, że zawarty w tym przepisie katalog wydatków na cele mieszkaniowe ma charakter wyczerpujący i zawiera enumeratywne wyliczenie wydatków mieszkaniowych, których realizacja, w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, gwarantuje zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym kwot przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych. Ustalił, że podatnik przedstawił dowody dokumentujące wpłaty zaliczek na poczet ceny zakupionej nieruchomości, poniesione koszty notarialne i podatkowe, wydatki na remont, rozbudowę i modernizację zakupionej nieruchomości oraz zaświadczenie A SA o spłacie kredytu mieszkaniowego.