Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 28 marca 2008 r., sygn. II SA/Wr 705/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Cisek (sprawozdawca), Asesor WSA Olga Białek, Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz, Protokolant Izabela Krajewska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 28 marca 2008r. sprawy ze skargi spółki A w W. na decyzję Wojewody D. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wniesienia sprzeciwu wobec zamiaru wykonania robót budowlanych -tablicy reklamowej na terenie działki nr [...] przy ul. A. K. [...] we W. oddala skargę

Uzasadnienie

Spółka A. z siedzibą w Warszawie zgłosiła w dniu 4 lipca 2007 r. w Wydziale Architektury i Budownictwa Urzędu Miejskiego we W. zamiar montażu tablicy informacyjnej "B" o wymiarach 3,00 m x 6 m, na działce nr [...] we W. .

Prezydent Wrocławia, decyzją z dnia [...] nr [...], działając na podstawie art. 30 ust. 5 oraz 30 ust. 7 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tj. Dz.U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.), art. 104 kpa oraz art. 92 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 o samorządzie powiatowym (tj Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1592 ze zm.) wniósł sprzeciw do wykonania robót budowlanych zgłoszonych w dniu 4 lipca 2007 r., polegających na montażu tablicy informacyjnej "B" o wymiarach 3,00 m x 6 m o wysokości całkowitej 8 m. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ podkreślił, że z uwagi na rozmiar (w tym ciężar prefabrykowango fundamentu), elementy obiektu muszą być przetransportowane, zmontowane i w odpowiedni technicznie sposób powiązane z gruntem, by oprzeć się parciu wiatrów oraz innym warunkom atmosferycznym. Przedsięwzięcie nie jest zatem zwolnione w myśl art. 30 ust. 6 pkt 1 ustawy - Prawo budowlane z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę.

Od powyższej decyzji inwestor - Spółka A. złożył odwołanie do Wojewody Dolnośląskiego, w którym zarzucił decyzji organu I instancji naruszenie przepisów art. 29 ust. 2 pkt 6 oraz art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy - Prawo budowlane. W świetle tych przepisów, zgłoszenia wymaga instalowanie tablic i urządzeń reklamowych z wyjątkiem usytuowanych na obiektach wpisanych do rejestru zabytków w rozumieniu przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz z wyjątkiem reklam świetlnych i podświetlanych usytuowanych poza obszarem zabudowanym w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym. W przekonaniu odwołującej się spółki organ I instancji całkowicie pominął brzmienie tych przepisów oraz nie dokonał analizy zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego w kontekście tych przepisów, wobec czego wydał on decyzję z rażącym naruszeniem wyżej przytoczonych przepisów. Samo brzmienie tych przepisów wskazuje na możliwość instalowania wolnostojących urządzeń reklamowych, z których wyłącznie urządzenia świetlne i podświetlane usytuowane są poza obszarem zabudowanym, w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym, podlegają obowiązkowi uzyskania pozwolenia na budowę. Poza tym wyjątkiem pozostałe urządzenia reklamowe wolnostojące, podlegają wyłącznie procedurze zgłoszenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00