Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 marca 2008 r., sygn. I SA/Wr 1421/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Lidia Błystak, Sędziowie Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska (sprawozdawca), Asesor WSA Katarzyna Borońska, Protokolant Wojciech Śnieżyński, po rozpoznaniu na rozprawie w Wydziale I w dniu 5 marca 2008r. sprawy ze skargi A spółki z o.o. z siedzibą we W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązań w podatku akcyzowym za poszczególne miesiące od stycznia do maja 2004r. I. uchyla decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] r. nr [...] w części zaskarżonej, tj. dotyczącej określenia zobowiązań w podatku akcyzowym za styczeń, luty, marzec i kwiecień 2004r., II. stwierdza, że decyzja w części uchylonej nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. na rzecz A spółki z o.o. z siedzibą we W. kwotę 417 (czterysta siedemnaście) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi A spółki z o.o. z siedzibą we W. jest decyzja Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] r., utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego we W. z dnia [...] r. nr [...] określającą Spółce zobowiązanie w podatku akcyzowym za styczeń, luty, marzec i kwiecień 2004 r.
Ustalenia dokonane podczas kontroli podatkowej, przeprowadzonej w Spółce w zakresie prawidłowości rozliczeń z budżetem państwa w podatku akcyzowym z tytułu sprzedaży wyrobów tytoniowych za okres od stycznia do 31 maja 2004 r., spowodowały określenie decyzją Naczelnika Urzędu Celnego we W. z dnia [...] r. zobowiązań w podatku akcyzowym za styczeń, luty, marzec, kwiecień i maj 2004 r. Z ustaleń tych wynika, że w okresie od stycznia do maja 2004 r. Spółka w ramach prowadzonych usług restauratorskich (tj. restauracja B we W. przy [...] i restauracja C przy [...] we W.) sprzedawała "zestawy papierosowe" lub "zestawy tytoniowe", w skład których wchodziły papierosy i zapałki. Cena zestawu obejmowała cenę papierosów i zapałek (w restauracji B papierosy [...] i zapałki sprzedawano w cenie [...] za zestaw, w restauracji C Papierosy [...] i zapałki w cenie [...] za zestaw oraz papierosy [...] i zapałki w cenie [...] za zestaw) i była wyższa od ceny detalicznej papierosów umieszczonej na pojedynczym opakowaniu papierosów. Jako podstawę określenia zobowiązań w podatku akcyzowym za miesiące od stycznia do kwietnia 2004 r. organ I instancji wskazał art. 34 ust. 1 w związku z art. 2 ust. 1 oraz art. 37 ust. 7 i 8 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 ze zm.) - dalej powoływanej jako uptu. Jako podstawę określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za maj 2004 r. organ I instancji wskazał art. 11 i art. 74 ust. 1 pkt 2 i 4 oraz ust. 3 i 4 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz. 257) - dalej powoływanej jako upa.