Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 marca 2008 r., sygn. I SA/Wr 1592/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Lidia Błystak, Sędziowie Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz, Asesor WSA Anetta Chołuj (sprawozdawca), Protokolant Kamilla Gos-Górska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 marca 2008 r. sprawy ze skargi M. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za IV 2002 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w L. z dnia [...] nr [...] , II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. kwotę 3.232,00 zł (słownie: trzy tysiące dwieście trzydzieści dwa złote) na rzecz skarżącego tytułem zwrotu poniesionych kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

M. M. wystąpił do Naczelnika Urzędu Celnego w S. z żądaniem stwierdzenia nadpłaty podatku akcyzowego za miesiąc IV 2002r., wskazując że zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym do ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym zwolniono z obowiązku podatkowego sprzedaż wyrobów akcyzowych, z wyjątkiem sprzedaży od której nie zapłacono podatku akcyzowego. Wyjaśnił we wniosku, że dokonywał sprzedaży papierosów każdorazowo oznaczonych ceną detaliczną i do ich ceny wliczony był podatek akcyzowy. Skarżący kupował papierosy od organów podatkowych w drodze przetargu i każdorazowo w cenie zakupu zawarty był podatek akcyzowy w należnej wysokości, co oznacza, zdaniem skarżącego, że sprzedając te papierosy nie był zobowiązany do ponownego uiszczania podatku akcyzowego.

Naczelnik Urzędu CELNEGOw L. - po przekazaniu mu sprawy zgodnie z właściwością miejscową - decyzją z dnia [...]. nr [...] odmówił M. M. stwierdzenia nadpłaty podatku akcyzowego w kwocie [...] zł za IV 2002 r.

Zdaniem Naczelnika Urzędu Celnego w L., problem uprawnienia do zwrotu nadpłaty odnosi się bezpośrednio do ustalenia podmiotu właściwego do występowania z tymże roszczeniem, gdyż szczególne cechy podatku akcyzowego rzutują na ocenę faktu powstania nadpłaty oraz możliwości jej przyznania osobie, która dokonała jego zapłaty. Podatek akcyzowy należy do kategorii tzw. podatków konsumpcyjnych, co oznacza, że jest on związany z obrotem wyraźnie wskazanymi wyrobami akcyzowymi oraz stanowi stały element kalkulacji ceny płaconej przez nabywcę (z reguły konsumenta), a osoba wskazana odpowiednim przepisem jako podatnik i uiszczająca go na rzecz Skarbu Państwa nie ponosi ekonomicznie jego ciężaru. Ekonomicznie podatek akcyzowy płaci konsument - nabywca towaru akcyzowego w cenie tegoż towaru. Potwierdzeniem powyższego jest treść wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2002r. sygn. akt P7/00 (publ. OTK-A 2002/2/13), w którym wskazano, że zwrot wartości przekazanej należy się temu, kto tę wartość utracił, a zatem tej osobie, która faktycznie poniosła ekonomiczny ciężar nienależnie zapłaconego podatku. Zubożonym nie jest na pewno osoba przekazująca podatek akcyzowy ponieważ jego równowartość otrzymała wraz z zapłatą ceny przez nabywcę, lecz konsument ponieważ zapłacił cenę wyższą niż by to uczynił, gdyby nie wliczono w nią podatku akcyzowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00