Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 31 marca 2008 r., sygn. I SA/Wa 1235/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Tarnowska Sędzia WSA Gabriela Nowak Asesor WSA Iwona Kosińska (spr.) Protokolant Joanna Grzyb po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 marca 2008 r. sprawy ze skargi M. Ś. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania administracyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. decyzją z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] po rozpatrzeniu wniosku M. Ś. o ponowne rozpatrzenie sprawy utrzymało w mocy własną decyzję z dnia [...] października 2006 r. nr [...] odmawiającą wznowienia postępowania administracyjnego dotyczącego odmowy ustanowienia prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości [...] położonej przy ulicy [...].

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że nieruchomość położona w W. przy ul. [...], oznaczona hipotecznie [...] stanowiła własność Z. G. Nieruchomość ta podlegała przepisom dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279) i zgodnie z art. 1 tego dekretu przeszła na własność gminy m. W. (później Skarbu Państwa). Były właściciel nieruchomości Z. G., zmarł, a spadek po nim nabyła w całości żona C. G. a następnie M. Ś. Burmistrz Gminy W. decyzją z [...] września 2002 r. nr [...] odmówił uwzględnienia wniosku M. Ś. o ustanowienie prawa użytkowania wieczystego do przedmiotowej nieruchomości. W uzasadnieniu organ wskazał, że były właściciel nieruchomości Z. G. nie złożył w terminie wniosku o ustanowienie prawa wieczystej dzierżawy, wniosek natomiast złożony przez Urząd Likwidacyjny był prawnie nieskuteczny. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. decyzją z [...] stycznia 2003 r. nr [...] utrzymało w mocy decyzję Burmistrza. Skargę do sądu administracyjnego na decyzję Kolegium złożyła M. Ś. Wyrokiem z dnia 20 października 2004 r. sygn. akt I SA 542/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę. Dnia 17 stycznia 2005 r. pełnomocnik M. Ś. sporządził skargę kasacyjną od przywołanego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wyrokiem z dnia 16 lutego 2006 r. sygn. akt I OSK 440/05 Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną. Dnia 24 czerwca 2005 r. M. Ś. wystosowała pocztą skierowany do Burmistrza Gminy W. wniosek o wznowienie postępowania zakończonego decyzją z [...] września 2002 r. nr [...]. Do wniosku dołączyła potwierdzone notarialnie oświadczenia K. S. i K. B. sporządzone dnia 31 maja 2005 r. Jako podstawę wznowienia M. Ś. wskazała art. 145 § 1 pkt 5 kpa. Nowymi okolicznościami według skarżącej były oświadczenia dwóch świadków: K. B. i K. S., których adresów M. Ś. wcześniej nie znała. Wniosek ten został przekazany do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. dnia 30 maja 2006 r. Po jego rozpatrzeniu Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. decyzją z dnia [...] października 2006 r. nr [...] odmówiło wnioskowanego wznowienia postępowania uznając, że okoliczności, na które powołuje się wnioskodawczyni, musiały być jej znane najpóźniej w dniu 17 stycznia 2005 r., bowiem w tym dniu sporządzona została przez pełnomocnika M. Ś. skarga kasacyjna, w której wskazywał on na te same okoliczności i podawał adresy świadków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00