Wyrok WSA w Warszawie z dnia 31 marca 2008 r., sygn. III SA/Wa 2171/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak, Sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Protokolant Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 marca 2008 r. sprawy ze skargi K. W. na pisemną interpretację Ministra Finansów z dnia [...] września 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości.
Uzasadnienie
Jak wynika z akt sprawy K. W.(zwana dalej "Skarżącą") wystąpiła do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług. W przedmiotowym wniosku Skarżąca wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą świadcząc usługi w zakresie ochrony zdrowia i wynajmu lokali i jest "płatnikiem" podatku VAT. W okresie od grudnia 2005 r. do lipca 2007 r. Skarżąca jako osoba fizyczna, poza prowadzoną działalnością sprzedała 8 działek, stanowiących jej majątek osobisty, otrzymanych w drodze darowizny. Działki te w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczone były pod zabudowę. Skarżąca wyjaśniła ponadto, że zgodnie ze znaną jej interpretacją organów podatkowych od ww. transakcji odprowadziła należny podatek VAT.
W opisanym stanie faktycznym Skarżąca zapytała czy dokonana przez nią dostawa działek podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Zdaniem Skarżącej, która powołała się na aktualne orzecznictwo (wyrok WSA w Warszawie ws. III SA/Wa 4176/06 oraz wyrok NSA ws. I FSK 603/06), dostawa ww. działek nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ stanowiły one majątek osobisty nabyty w drodze darowizny i nie służyły do prowadzenia działalności gospodarczej.
Minister Finansów w interpretacji z [...] września 2007 r. uznał ww. stanowisko za nieprawidłowe. W uzasadnieniu interpretacji, odwołując się do treści przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej "ustawa o VAT"), stwierdził, że dostawa gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w sytuacji, gdy sprzedawcy można przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy. Wyjaśnił też, że przez zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonego działania. W ocenie Ministra Finansów, okoliczności przedstawione w sprawie wskazują, że Skarżąca posiada status podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, prowadzącego działalność o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT oraz że dokonała dostaw, które noszą znamiona częstotliwości. Minister Finansów podkreślił także, że jego stanowisko w sprawie jest zgodne z art. 4 ust. 2 zd. 2 VI Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EEC, dalej " VI Dyrektywa"). Odnosząc się do powoływanego przez Skarżącą wyroku NSA ws. I FSK 603/06 Minister Finansów podkreślił, że zapadł on w indywidualnej sprawie i nie stanowi źródła prawa powszechnie obowiązującego.