Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 marca 2008 r., sygn. II SA/Wa 16/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Lipiński, Sędzia Bronisław Szydło (spr.), WSA, Asesor Jarosław Trelka, Protokolant Maria Zawada, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 marca 2008 r. sprawy ze skargi R. W. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] października 2007 r. nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania oddala skargę

Uzasadnienie

Rejonowa Wojskowa Komisja Lekarska w W. orzeczeniem z dnia [...] sierpnia 1998 r., nr [...] stwierdziła u R. W. schorzenia powodujące niezdolność do zawodowej służby wojskowej i orzekła o jego trwałej niezdolności do zawodowej służby wojskowej i niezdolności do służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Ostateczną decyzją z dnia [...] listopada 1998 r. nr [...] Minister Obrony Narodowej, działając w oparciu o art. 74 ust. 1 i art. 75 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 10, poz. 35 ze zm.) oraz § 122 pkt 1 i § 155 ust. 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 grudnia 1996 r. w sprawie służby wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 7, poz. 38), zwolnił R. W. z dniem 18 grudnia 1998 r. z zawodowej służby wojskowej i przeniósł go w stan spoczynku, z uwagi na ustalenie przez komisję lekarską niezdolności do służby wojskowej.

Wnioskiem z dnia 15 maja 2006 r. R. W. zwrócił się do Ministra Obrony Narodowej o wznowienie postępowania zakończonego wskazaną wyżej decyzją Ministra Obrony Narodowej. We wniosku tym podniósł, że decyzja ta została wydana w następstwie złożenia, pod wpływem bezprawnej groźby, oświadczenia woli zawartego we wniosku z dnia 22 lipca 1997 r. o przeniesienie służbowe oraz we wniosku z dnia 6 lipca 1998 r. o skierowanie do wojskowej komisji lekarskiej. Ponadto podał, że diagnoza medyczna, na podstawie której podjęto decyzję o zwolnieniu ze służby, okazała się niezgodna z prawdą, co zostało potwierdzone opinią biegłego sądowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00