Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 marca 2008 r., sygn. VI SA/Wa 2164/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka Sędzia WSA Olga Żurawska-Matusiak Protokolant apl. radc. Urszula Kalisty po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 marca 2008 r. sprawy ze skargi T. S.A. z siedzibą w W. na postanowienie Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia [...] września 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej przez T. SA (dalej powoływana jako: skarżąca lub T. SA) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie jest postanowienie Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) z dnia [...] września 2007 r. Nr [...] utrzymujące mocy postanowienie tego organu z dnia [...] lipca 2007r. Nr [...] o odmowie zawieszenia postępowania administracyjnego wszczętego z urzędu w sprawie zobowiązania T. SA do przygotowania zmiany Oferty Ramowej określającej ramowe warunki zawierania przez T. SA z innymi operatorami umów dzierżawy łączy telekomunikacyjnych wprowadzonej decyzją z dnia [...] maja 2006 r. Nr [...].
W uzasadnieniu ww. postanowienia Prezes UKE stwierdził, że rozpatrzenie sprawy, której przedmiotem jest zobowiązanie T. SA do przygotowania zmiany Oferty Ramowej określającej ramowe warunki zawierania przez T. SA z innymi operatorami umów dzierżawy łączy telekomunikacyjnych wprowadzonej decyzją z dnia [...] maja 2006 r. Nr [...] nie pozostaje w bezpośrednim związku ze sprawą, w której nie nastąpiło jeszcze prawomocne zakończenie postępowania sądowego, w którym badana jest legalność ww. decyzji z dnia [...] maja 2006 r. Zdaniem organu, dla rozpatrzenia kwestii dotyczącej zobowiązania T. SA do przedłożenia zmian do oferty ramowej i wydania w tym przedmiocie decyzji administracyjnej wydanie prawomocnego rozstrzygnięcia przez sąd administracyjny w przedmiocie decyzji Prezesa UKE z dnia [...] maja 2006 r. jest z procesowego punktu widzenia obojętne. Odnosząc się do argumentacji T. SA, według której niezakończone prawomocnym wyrokiem postępowanie sądowoadministracyjne w przedmiocie decyzji Prezesa UKE z dnia [...] maja 2006 r. stanowi zagadnienie prejudycjalne w rozumieniu art. 97 § 1 pkt 4 k.p.a. organ stwierdził, że w rozpatrywanej sprawie nie występuje przeszkoda procesowa uniemożliwiająca zakończenie przedmiotowego postępowania. Odwołując się do treści art. 43 ust. 2 Prawa telekomunikacyjnego z 2004 r. organ zwrócił uwagę, iż aktualnie prowadzone postępowanie jest postępowaniem nowym, w żaden sposób - w wymiarze prawnoprocesowym niezwiązanym z postępowaniem zakończonym decyzją z [...] maja 2006 r. W ocenie organu, brak jest związku pomiędzy funkcjonującą na rynku ofertą RLLO a prowadzonym postępowaniem i wydaniem decyzji zobowiązującej do zmiany oferty.