Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 marca 2008 r., sygn. III SA/Wa 2194/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Kleiber (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Protokolant Ewa Rutkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 marca 2008 r. sprawy ze skarg S. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] października 2007 r. nr [...] [...] [...] w przedmiocie określenia prawidłowej wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oddala skargi
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. dwoma decyzjami z dnia [...] grudnia 2005 r. oraz decyzją z dnia [...] listopada 2005 r. określił dla "S." sp. z o. o. z siedzibą w W. (następcy prawnemu A. sp. z o. o. z siedzibą w W.) - zwanej dalej "Spółką", prawidłową wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów.
W uzasadnieniach wymienionych decyzji organ pierwszej instancji wyjaśnił, iż trzema decyzjami Naczelnika Urzędu Celnego [...] w W. z dnia [...] marca 2003 r. utrzymanymi w mocy decyzją Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] grudnia 2003 r. oraz dwoma decyzjami z dnia [...] grudnia 2003 r., uznano złożone przez Spółkę zgłoszenia celne, zawarte w dokumentach SAD za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej oraz określono prawidłową wartość celną. W związku z powyższym, postanowieniami z dnia [...] lipca 2005 r. wszczęte zostały postępowania podatkowe w zakresie określenia prawidłowej kwoty należności podatkowych. Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. powołując się na przepis art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, ze zm.), powoływanej dalej jako "ustawa o VAT z 1993 r.", wyjaśnił, że w sytuacji, gdy organ celny dokonując weryfikacji zgłoszenia celnego stwierdzi, że kwoty podatków zostały wykazane nieprawidłowo, to wydaje decyzję określającą podatki w prawidłowej wysokości. Stosownie zaś do przepisów art. 15 ust. 4 ustawy o VAT z 1993r., obniżenie wartości celnej importowanych towarów spowodowało konieczność zmniejszenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, a w konsekwencji jego określenie w wysokości niższej niż zadeklarowana w zgłoszeniach celnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right