Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 marca 2008 r., sygn. III SA/Wa 1805/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Asesor WSA Aneta Trochim-Tuchorska, Protokolant Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 marca 2008 r. spraw ze skarg E. F., P. F., A. F. i M. P. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] sierpnia 2007 r. nr: [...], [...], [...], [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżone decyzje, 2) stwierdza, że uchylone decyzje nie mogą być wykonana w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz E. F., P. F., A. F. i M. P. kwotę 400 zł (słownie: czterysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Czterema zaskarżonymi decyzjami z [...] sierpnia 2007 r., wydanymi na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 w zw. z art. 220 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.; dalej "Op"), Dyrektor Izby Skarbowej w W. utrzymał w mocy cztery decyzje Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. z [...] czerwca 2007 r. o nr: [...] skierowane odpowiednio do P.F, E. F., A. F.-K., M. P. (dalej zwani "Skarżącymi") w sprawie odmowy stwierdzenia nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu dyskonta od obligacji.
Powyższe decyzje Dyrektor Izby Skarbowej w W. wydał na podstawie następującego stanu faktycznego.
Pismami z 10 kwietnia 2007 r. Skarżący zwrócili się do Naczelnika [...]Urzędu Skarbowego z wnioskami o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu dyskonta od obligacji emisji TZ0206, pobranego przez płatnika - Centralny Dom Maklerski Pekao S.A., wskazując że przedmiotowe obligacje nabyli w drodze darowizny od ojca. Uzasadniając wnioski Skarżących wskazali, że należąc do pierwszej grupy podatkowej byli zwolnieni od podatku od spadków i darowizn. Centralny Dom Maklerski Pekao S.A. rozliczając wykup obligacji pobrał podatek od ich wartości, a nie od odsetek i dyskonta.