Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 marca 2008 r., sygn. I SA/Gd 879/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Romała (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska, Protokolant Referent Sylwia Górny, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 marca 2008 r. sprawy ze skargi S. S. na decyzję Dyrektor Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień 2005 r. oraz za styczeń, luty, marzec 2006 r. 1. oddala skargę; 2. przyznaje adwokatowi K. G. od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku kwotę 8 784 (osiem tysięcy siedemset osiemdziesiąt cztery) złote tytułem nieopłaconej pomocy prawnej.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołania S.S., utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia [...] określającą skarżącemu podatek od towarów i usług za miesiące: kwiecień - grudzień 2005 r. oraz styczeń - marzec 2006 r.
Podstawą rozstrzygnięcia Dyrektora Izby Skarbowej był następujący stan faktyczny:
W wyniku kontroli skarbowej dotyczącej prowadzonej przez S.S. pod nazwą "A" działalności gospodarczej organ kontroli skarbowej ustalił, że w obrocie prawnym funkcjonuje 141 faktur VAT wystawionych przez kontrolowanego na rzecz 22 różnych podmiotów za usługi budowlane na łączną wartość netto 1.687.902 zł, podatek VAT 371.338,66 zł.
Po przeprowadzeniu postępowania podatkowego, w ramach którego m.in. wystąpiono do wskazanych na w/w fakturach nabywców usług oraz pięciokrotnie przesłuchano S.S. w charakterze strony, organ kontroli skarbowej stwierdził, że podatnik nie mógł samodzielnie wykonać usług udokumentowanych spornymi fakturami VAT, albowiem nie zatrudniał pracowników. Zdaniem organu pierwszej instancji podatnik nie wykonał również zakwestionowanych usług za pośrednictwem podwykonawców, gdyż nie wskazał ani jednej osoby czy też firmy, która miałaby wykonać te usługi. Organ zaznaczył przy tym, że podatnik prowadził działalność gospodarczą przez okres jednego roku; od dnia wystawienia ostatniej - ujawnionej w toku kontroli - istniejącej w obrocie prawnym faktury, do dnia rozpoczęcia kontroli minęły 4 miesiące. Zatem gdyby faktycznie podatnik zatrudniał podwykonawców, to biorąc po uwagę okres i ilość świadczonych usług oraz jego młody wiek, potrafiłby wskazać podwykonawców, z którymi współpracował, albowiem przy tak dużym rozmiarze oraz różnorodności wykonywanych prac musiał się z nimi spotykać dla omówienia zakresu wykonywanych prac, nadzorowania, rozliczenia wykonywanych robót czy też wypłaty wynagrodzenia.