Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 20 marca 2008 r., sygn. II SA/Bk 70/08
Interpretacja przepisów prawa nie może być dokonywana wbrew, konstytucyjnie zagwarantowanym prawom obywateli, w tym wbrew zasadzie równości wobec prawa wyrażonej w art. 32 ust.1 Konstytucji RP oraz zasadzie ochrony i opieki nad rodziną określonej w art. 18 Konstytucji RP. W aspekcie powyższych zasad, wykładnia celowościowa norm zapisanych w art. 17 ust.1 w zw. z art. 3 pkt 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. (Dz. U. z 2006r., Nr 139, poz. 992 ze zm.) prowadzi do konkluzji, że do kręgu osób uprawnionych do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego należą takie osoby, które faktycznie wykonują opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem małżonka, zaś uzyskanie orzeczenia o jego przysposobieniu nie jest możliwe ze względu na przeszkody prawne (pełnoletniość, pełnia włdzy rodzicielskiej biologicznych rodziców, uprzednie prawomocne przysposobienie).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Stanisław Prutis, Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska (spr.), asesor WSA Małgorzata Roleder, Protokolant Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 20 marca 2008 r. sprawy ze skargi J. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą jej wydanie decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...] października 2007 roku numer [...]; 2. stwierdza, ze zaskarżone decyzje nie mogą być wykonane w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.-
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] października 2007r. nr [...] Prezydent Miasta Ł., na podstawie m.in. art. 3 pkt 4 i art. 17 ustawy z 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych oraz rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 2 czerwca 2005r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne, po rozpoznaniu wniosku J. W. z dnia 10 października 2007r. odmówił przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym dzieckiem - I. W.