Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 26 października 2011 r., sygn. II SA/Gd 753/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Sędzia WSA Jolanta Sudoł Protokolant Sekretarz Sądowy Izabela Adamowicz po rozpoznaniu w dniu 26 października 2011 r. na rozprawie sprawy ze skargi H. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 8 lipca 2011 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wójta Gminy z dnia 30 maja 2011 r., nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 30 maja 2011 roku, nr [...], wydaną na podstawie art. 1, art. 2 pkt 2, art. 3 pkt. 21 i 22, art. 17 ust. 1 i 5 pkt 2a, art. 24 ust. 4a ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 roku, nr 139, poz. 992 ze zm. - dalej jako ustawa), Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, działający z upoważnienia Wójta Gminy, odmówił H. M. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad matką M. R.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że M. R., zgodnie z orzeczeniem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności z dnia 1 kwietnia 2011 roku została zaliczona do osób niepełnosprawnych w znacznym stopniu oraz wymaga stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz stałego współudziału na co dzień opiekuna w procesie leczenia i rehabilitacji. Wnioskodawczyni, z uwagi na konieczność sprawowania osobistej opieki nad matką, nie podejmuje zatrudnienia ani innej pracy zarobkowej w rozumieniu art. 3 pkt 22 ustawy, nie figuruje w ewidencji bezrobotnych, nie ma ustalonego prawa do świadczeń emerytalno-rentowych, renty socjalnej ani zasiłku stałego, jest spokrewniona z osobą wymagającą pomocy w pierwszym stopniu. Ojciec wnioskodawczyni jest również schorowany i nie jest w stanie zapewnić opieki chorej żonie, gdyż sam wymaga opieki osoby drugiej. Jednakże, w ocenie organu I instancji, nie zostały spełnione wszystkie przesłanki określone w ustawie, ponieważ matka wnioskodawczyni pozostaje w związku małżeńskim, co - zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt 2a ustawy, uniemożliwia przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego wnioskodawczyni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00