Wyrok WSA w Kielcach z dnia 3 listopada 2011 r., sygn. II SA/Ke 603/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Sędziowie Sędzia WSA Renata Detka,, Sędzia NSA Anna Żak (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Katarzyna Tuz-Stando, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 3 listopada 2011r. sprawy ze skargi A.M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku.
Uzasadnienie
II SA/Ke 603/11
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Znak: [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania A. M. od decyzji Burmistrza Miasta i Gminy w S. z dnia [...] odmawiającej przyznania jej świadczenia pielęgnacyjnego, z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad niepełnosprawnym mężem J. M., utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa.
W uzasadnieniu organ wskazał, że w wyniku rozpatrzenia wniosku A. M. z dnia 11 stycznia 2011r. o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym mężem J. M. organ pierwszej instancji ds. świadczeń rodzinnych odmówił przyznania żądanego świadczenia na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006r. Nr 139, poz. 992 ze zm.), zwanej dalej ustawą, wskazując, że osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, a więc A. M. świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje.
Rozpatrując sprawę w trybie odwoławczym, Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło, że zgodnie z treścią art. 17ust.5 pkt.2a ustawy o świadczeniach rodzinnych - świadczenia pielęgnacyjne nie przysługują, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim. Jednak wyrokiem z dnia 18 lipca 2008r. w sprawie sygn.akt P 27/07 Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art.17 ust.1 ustawy o świadczeniach rodzinnych w zakresie , w jakim uniemożliwia nabycie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego obciążonej obowiązkiem alimentacyjnym osobie zdolnej do pracy niezatrudnionej ze względu na konieczność sprawowania opieki na d innym niż jej dziecko niepełnosprawnym członkiem rodziny jest niezgodny z art.32 ust.1 Konstytucji RP. W uzasadnieniu wyroku Trybunał Konstytucyjny zwrócił w szczególności uwagę na znaczenie art.17ust.5 pkt.2 lit.a ustawy dla sprawy dot. świadczenia alimentacyjnego dla żony sprawującej opiekę nad niepełnosprawnym, niezdolnym do samodzielnej egzystencji mężem. Po tym wyroku TK orzecznictwo sądów administracyjnych ukształtowało się w kierunku uznania, że również małżonek należy do kręgu osób, mogących ubiegać się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego bowiem obowiązek opieki na członkiem rodziny jakim jest małżonek znajduje swoje umocowanie w systemie nie tylko norm moralnych , ale i prawnych.