Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 28 lutego 2008 r., sygn. II SA/Wr 605/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak, Sędziowie: Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz, Sędzia NSA Julia Szczygielska /sprawozdawca/, Protokolant Anna Biłous, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 21 lutego 2008 r. sprawy ze skargi B.P.-S. i W.S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podjęcie zawieszonego postępowania oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] Nr [...], wydanym na podstawie art. 97 § 2 k.p.a., Prezydent W. podjął z urzędu postępowanie wszczęte na wniosek J. i M.L. w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie domu mieszkalnego wielorodzinnego, wolnostojącego /podpiwniczonego - garaże podziemne/, wysokość budynku max. 3 kondygnacje, budowie przyłączy instalacji i zagospodarowania terenu, przewidzianej do realizacji we W. przy ul. [...], oznaczenia geodezyjne: obręb Z., AM-5, działka nr 18/5.
W uzasadnieniu organ wskazał, że w dniu [...] postanowieniem Nr [...] zawieszono postępowanie w w/w sprawie na podstawie art. 62 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz art. 34 ust. 2 w związku z art. 13 ust. 1 pkt 6 lit. d ustawy z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody oraz w oparciu o uchwałę Nr [...] Rady Miejskiej W. z dnia [...], która dotyczy wprowadzenia ochrony indywidualnej w drodze uznania za zespół przyrodniczo-krajobrazowy części Śródmieścia we W. w granicach wyznaczonych przez S.O. od zachodu, K.Ż. od północy i północnego wschodu, od południa - K.O. i rzekę O.
Z dniem 1 maja 2004 r. - jak wskazał Prezydent W. - nastąpiła zmiana regulacji prawnej w powyższym zakresie, ponieważ weszła w życie ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody /Dz. U. Nr 92, poz. 880/, która w art. 161 uchyliła obowiązującą dotychczas ustawę z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody /Dz. U. Nr 99 z 2001 r., poz. 1079 ze zm./. Ustawa ta, w przeciwieństwie do poprzednio obowiązującej regulacji, nie przewiduje obowiązku uchwalenia planów miejscowych dla obszarów poddawanych ochronie przez radę gminy. Na terenie zaś, którego dotyczy podjęte postępowanie, obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części Z. przyjęty uchwałą Rady Miejskiej W. Nr [...] z dnia [...] /Dz. U. [...]/. Zatem działając w oparciu o art. 97 § 2 k.p.a., po stwierdzeniu ustąpienia przyczyn uzasadniających zawieszenie postępowania, organ postanowił jak w rozstrzygnięciu.