Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 lutego 2008 r., sygn. VI SA/Wa 2019/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Czarnecki (spr.) Sędzia WSA Maria Jagielska Sędziowie Asesor WSA Piotr Borowiecki Protokolant Marcin Just po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 stycznia 2008 r. sprawy ze skargi M. L. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] czerwca 2007 r. nr Sp. [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy [...] w części dotyczącej napojów alkoholowych za wyjątkiem wina oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z [...] października 2001 r. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej dokonał rejestracji znaku towarowego słowno-graficznego [...] o numerze R-132854. Znak ten, przeznaczony do oznaczania napojów alkoholowych w klasie towarowej 33, zarejestrowano na rzecz M. L., prowadzącego Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe [...] w Ł., z pierwszeństwem od dnia [...] lipca 1998 r. (data zgłoszenia do rejestracji).

Dnia [...] października 2006 r. wpłynął do Urzędu Patentowego wniosek Fabryki Wódek "[...]" S.A. z siedzibą w Ł. (dalej także jako [...]) o wygaszenie prawa ochronnego na znak towarowy R-132854 [...] dla napojów alkoholowych za wyjątkiem wina.

Swój interes prawny fabryka wywodziła z faktu, że M. L. skierował do Urzędu Patentowego wniosek o unieważnienie udzielonego na rzecz [...] z pierwszeństwem od [...] lipca 1998 r. prawa ochronnego na znak R-145285 [...], przeznaczony do oznaczania wódek. Podstawą żądania unieważnienia był zarzut podobieństwa do zarejestrowanego z wcześniejszym pierwszeństwem znaku [...], przeznaczonego do oznaczania napojów alkoholowych.

Natomiast merytorycznie uzasadniając wniosek o wygaszenie prawa ochronnego, [...] podniósł, że znak [...] stosowany jest do wytwarzanych przez uprawnionego z tego znaku win owocowych, nie jest natomiast stosowany do pozostałych, wymienionych w klasie 33 napojów alkoholowych. Fakt ten potwierdzało zarejestrowanie na rzecz M. L. innych znaków towarowych, na które składały się wyłącznie etykiety win owocowych. Uprawniony z tego znaku w ciągu pięciu lat od wydania decyzji o udzieleniu prawa ochronnego nie rozpoczął jego rynkowej eksploatacji, koniecznej dla skutecznego utrzymania ochrony prawnej w zakresie innych niż wino wyrobów alkoholowych, wymienionych w klasie 33.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00