Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 27 lutego 2008 r., sygn. III SA/Łd 741/07

 

Dnia 27 lutego 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Krzyżaniak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska Asesor WSA Ewa Alberciak Protokolant Referendarz sądowy Tomasz Godlewski po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 2008 roku na rozprawie sprawy ze skargi P. S. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy uznania za konieczne sprawowania bezpośredniej opieki przez poborowego uchyla zaskarżoną decyzją oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] roku Nr [...]

Uzasadnienie

W dniu 3 sierpnia 2007 roku poborowy - P. S. zwrócił się do Prezydenta Miasta Ł. z wnioskiem o uznanie konieczności sprawowania bezpośredniej opieki nad członkami rodziny. Do wniosku poborowy załączył szereg dokumentów w postaci orzeczeń lekarskich, mających na celu udokumentowanie stanu zdrowia rodziców i konieczność sprawowania nad nimi stałej opieki.

Decyzją z dnia [...], wydaną na podstawie art. 39a w związku z art. 39 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2004r. Nr 241, poz. 2416 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 2006 roku w sprawie orzekania o konieczności sprawowania przez poborowego bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny (Dz.U. Nr 17, poz. 129), Prezydent Miasta Ł. orzekł o nie uznaniu konieczności sprawowania przez poborowego P. S. bezpośredniej opieki nad rodzicami T. i S. małż. S. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że zgodnie z treścią art. 39 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 ze zm.), poborowemu na jego udokumentowany wniosek udziela się odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na konieczność sprawowania bezpośredniej opieki nad członkiem rodziny wspólnie z nim zamieszkałym, który został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji albo który ukończył siedemdziesiąty piąty rok życia, jeżeli nie ma innego pełnoletniego członka rodziny bliższego lub równego stopniem pokrewieństwa obowiązanego do sprawowania tej opieki. Organ I instancji wskazał, że nie jest spełniona jedna z przesłanek cytowanego przepisu, bowiem opieką nad rodzicami może zająć się zobowiązana do tego z uwagi na stopień pokrewieństwa, siostra wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00