Orzeczenie
Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 22 sierpnia 2019 r., sygn. II SA/Sz 511/19
Powszechny obowiązek obrony
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj Sędziowie Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj (spr.), Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Skrzetuska-Gajos po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 22 sierpnia 2019 r. sprawy ze skargi J. B. na decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie powołania do odbycia krótkotrwałych ćwiczeń wojskowych uchyla zaskarżoną decyzję
Uzasadnienie
Kartą powołania - decyzją Wojskowego Komendanta Uzupełnień w S. seria [...] nr [...] z dnia [...]. żołnierz rezerwy J. B. został powołany do odbycia krótkotrwałych ćwiczeń wojskowych w terminie od 8 do 12 kwietnia 2019 r. w Jednostce Wojskowej Nr [...] w O. .
Od ww. decyzji J. B. złożył odwołanie, w którym wskazał, że jest długoletnim pracownikiem firmy E. G. i nie ma dla niego żadnego zastępstwa. Pracodawca strony podpisał umowę, którą musi realizować wobec czego obecność skarżącego w firmie jest niezbędna. Ponadto strona jest właścicielem [...] "Ł. s.c.", w którym zatrudnia cztery osoby, dowozi towar i dokonuje bieżących napraw. Pracuje od rana do wieczora, nie ma czasu dla siebie, zawsze jest coś do zrobienia. Pracuje w soboty a często także w niedziele, ma do spłacenia kredyty i nie może pozwolić sobie na pozostawienie firmy na tak długi czas.
Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego w zw. z art. 4 ust. 1, art. 58 ust. 1 i art. 100 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1969 o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2018 r., poz. 1459 ze zm.) utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję organu I instancji.
W uzasadnieniu decyzji organ II instancji powołując się na przepis § 15 ust. 6
pkt 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 czerwca 2015 r. w sprawie ćwiczeń wojskowych (Dz.U. z 2015 r. poz. 950) wskazał, że żołnierz rezerwy może być zwolniony z ćwiczeń wojskowych przed ich odbyciem w razie śmierci najbliższego członka rodziny albo obłożnej choroby lub zaistnienia innych szczególnie uzasadnionych okoliczności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right