Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 lutego 2008 r., sygn. II SA/Kr 1220/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Zimmermann (spr.) Sędziowie: AWSA: Inga Gołowska WSA: Mariusz Kotulski Protokolant: Anna Chwalibóg po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 lutego 2008r. sprawy ze skarg J. M. i S. S. na decyzję Wojewody z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu nieruchomości I. uchyla zaskarżoną decyzję, jak i utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji II. zasądza od Wojewody na rzecz J. M. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych oraz na rzecz S. S. kwotę 440 (czterysta czterdzieści) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
II SA/Kr 1220/07
UZASADNIENIE
Na wniosek S. S., M. S., K. K. i J. M. Starosta [...], decyzją z dnia [...] 2006 r. orzekł o odmowie zwrotu wywłaszczonych części działek nr [...], nr [...] i [...] , położonych w [...] (parcela [...]) na rzecz w/w osób, o odmowie zwrotu części wywłaszczonej działki nr [...], położonej w [...] (parcele [...] i [...]) na rzecz M. S. i S. S. oraz o odmowie zwrotu części wywłaszczonej działki nr [...], położonej w [...] (parcela [...]), na rzecz M. S. i S. S.
W uzasadnieniu tej decyzji napisano, że parcele nr [...] i [...] zostały zbyte przez B. S. w drodze aktu notarialnego z dnia [...] 1968 r. na rzecz Skarbu Państwa w trybie art. 6 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości. Parcela nr [...], będąca własnością H.M., została wywłaszczona decyzją Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w [...] z dnia [...] 1968 r. "na cele budownictwa", a parcela nr [...], będąca własnością B. S., została wywłaszczona decyzją w/w organu z dnia [...] 1969 r., również "na cele budownictwa".
Napisano dalej, że w/w decyzje wywłaszczeniowe zostały poprzedzone rozmowami między Prezydium Rady Narodowej M. [...] a Ministerstwem Obrony Narodowej w sprawie pozyskania terenów wojskowych dla potrzeb wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego. Dla wojska zaproponowano nieruchomości zamienne, które jednak nie były wystarczające, toteż teren o pow. 30 ha w [...] przeznaczono na wojskowe cele magazynowe. Teren ten, podzielony na teren techniczny i na teren gospodarczy, miał stanowić rejon budynków magazynowych za takie same obiekty oddane miastu. Cały obiekt miał być ogrodzony, wyposażony w energię elektryczną oraz obwodnicę oświetleniową. Projekt takiego rozwiązania spowodował wystąpienie Dyrekcji Inwestycji Miejskich l w [...] z wnioskiem o wywłaszczenie nieruchomości, znajdujących się na opisywanym terenie. Wnioskowane do wywłaszczenia nieruchomości były więc przeznaczone pod budowę inwestycji zamiennych w [...], stosownie do decyzji o lokalizacji szczegółowej z dnia [...]1965 r. Decyzja ta była później zmieniana za zgodą stron.