Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 lutego 2008 r., sygn. IV SA/Gl 816/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska (spr.) Asesor WSA Edyta Żarkiewicz Protokolant Referent - stażysta Ewa Pasiek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lutego 2008r. sprawy ze skargi S. B. na decyzję Wojewody Ś. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie statusu bezrobotnego uchyla zaskarżoną decyzję
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. Nr [...] , wydaną z upoważnienia Prezydenta Miasta B. przez Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy, na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. a, art. 33 ust. 4 pkt 1 w związku z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.) oraz § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 26 listopada 2004 r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy (Dz. U. Nr 262, poz. 2607 z późn. zm.) w trybie art. 104 i art. 108 Kodeksu postępowania administracyjnego, orzeczono o pozbawieniu S. B. statusu osoby bezrobotnej w okresie od dnia [...] do dnia [...] r. i nadano tej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.
Organ administracji po ponownym rozpatrzeniu sprawy, mając na uwadze rozstrzygnięcie zawarte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 18 października 2006 r. sygn. akt IV SA/Gl 588/05 ustalił, iż strona w okresie od [...] do [...] r. nie spełniała warunków określonych w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia (...) koniecznych do zachowania statusu osoby bezrobotnej. Powołany przepis stanowi, że bezrobotnym może być osoba, która jest zarejestrowana we właściwym, dla miejsca zameldowania stałego lub czasowego, powiatowym urzędzie pracy. Jednocześnie na podstawie § 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 26 listopada 2004 r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy osoba bezrobotna, w celu dokonania rejestracji, zgłasza się do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na zameldowanie w miejscu jej pobytu stałego lub czasowego. Zdaniem Powiatowego Urzędu Pracy w B., w związku z ustaniem z dniem [...] r. zameldowania czasowego na terenie miasta B., w którym strona dalsze zameldowanie czasowe posiadała dopiero od dnia [...] r., przy jednoczesnym jej zameldowaniu stałym w mieście G., Urząd ten, dla strony przestał być właściwym dla miejsca jej zameldowania czasowego w okresie od [...] do [...] r. W tym okresie strona nie spełniała warunków określonych w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia, koniecznych do zachowania statusu osoby bezrobotnej, w związku z tym musiała być pozbawiona tego statusu na podstawie art. 33 ust. 4 pkt 1 tej samej ustawy, w okresie od [...] do [...] r. Za pozbawieniem statusu bezrobotnego, zdaniem organu, przemawia również fakt legitymowania się przez stronę począwszy od dnia [...] r. dalszym zameldowaniem czasowym w B. oraz przebywanie jej na terenie działania Powiatowego Urzędu Pracy w tym mieście, jak również wykazanie woli ponownej rejestracji w tym Urzędzie.