Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 14 lutego 2008 r., sygn. III SA/Gd 261/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alina Dominiak, Sędziowie Sędzia NSA Marek Gorski (spr.), Sędzia WSA Elżbieta Kowalik-Grzanka, Protokolant Sekretarz Sądowy Anna Zegan, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 lutego 2008 r. sprawy ze skargi M.W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej [...] z dnia 2 kwietnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganej licencji oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Celnego [...] decyzją z dnia 31 stycznia 2007 r., w oparciu o art. 104 k.p.a. i art. 92 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2088 ze zm.), nałożył na M. W. karę pieniężną w wysokości 8.000 zł za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganej licencji.

W uzasadnieniu organ podał, że w dniu 28 grudnia 2005 r. na ulicy [...] w G. funkcjonariusze celni zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy marki Volkswagen o nr rej. [...] wraz z naczepą ciężarową. W wyniku kontroli stwierdzono wykonywanie transportu drogowego bez wymaganej licencji.

W dniu 22 października 2006 r. wszczęto z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej.

W toku postępowania strona wniosła o jego umorzenie twierdząc, że wykonywała działalność jako pomoc drogowa samochodem do 3,5 tony, na który nie jest wymagana licencja. Ponadto, nie prowadzi działalności gospodarczej określonej w postanowieniu o wszczęciu tego postępowania.

Organ podkreślił, że jak wynika z dokumentów zgromadzonych w sprawie dopuszczalna masa całkowita kontrolowanego zespołu pojazdów wynosiła 5.250 kg, a więc więcej niż określona w art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy o transporcie drogowym. Zgodnie z art. 5 ust. 1 tej ustawy podjęcie i wykonywanie transportu drogowego wymaga uzyskania odpowiedniej licencji. Natomiast w myśl art. 4 pkt 3 ustawy transport drogowy obejmuje każdy przejazd drogowy wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do działalności gospodarczej niespełniający przesłanek niezarobkowego przewozu drogowego. Organ przytoczył treść art. 4 pkt 4 ustawy definiujący niezarobkowy przewóz drogowy i stwierdził, że w niniejszej sprawie nie zostały spełnione przesłanki do zastosowania tego wyłączenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00