Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 14 lutego 2008 r., sygn. II SA/Gd 736/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Wanda Antończyk Sędziowie: Sędzia NSA Barbara Skrzycka-Pilch (spr.) Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Diana Wojtowicz po rozpoznaniu w dniu 30 stycznia 2008 r. na rozprawie sprawy ze skargi Prokuratora na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 7 maja 2007 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 3 stycznia 2007r. nr [...] Prezydent Miasta ustalił D. i J. małżonkom J. jednorazową opłatę w wysokości 886.50 zł tytułu wzrostu wartości nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr [...], obręb [...] o powierzchni 250 m2 w związku ze zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

W uzasadnieniu wskazano, że uchwałą Rady Miejskiej z dnia 28 sierpnia 2003r., Nr [...] w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Tczewa w rejonie ulicy Głowackiego, pomiędzy drogą nr 1 na południe od osiedla Górki I i II, a południową granicą miasta w Tczewie zmieniono funkcję przedmiotowej nieruchomości z upraw polowych (według planu zatwierdzonego uchwałą Rady Miejskiej z dnia 1 grudnia 1994r., Nr [...]) na teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Organ pierwszej instancji wskazał, że umową zamiany z dnia 18 maja 2005r. D. i J. małżonkowie J. zbyli przedmiotową nieruchomość, która wchodziła w skład majątku objętego małżeńską własnością ustawową. Organ wskazując na treść przepisu art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 ze zm.) wyjaśnił, że jako zbycie należy rozumieć dokonanie czynności prawnej, na podstawie której następuje przeniesienie własności nieruchomości lub przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, m.in. sprzedaż, darowizna, zamiana. Przesłankami zaś ustalenia jednorazowej opłaty w przypadku uchwalenia lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego są wzrost wartości nieruchomości oraz zbycie tej nieruchomości w drodze umowy cywilnoprawnej, które to przesłanki zostały zdaniem organu w niniejszej sprawie spełnione.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00