Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 8 stycznia 2008 r., sygn. II SA/Łd 1000/07

Dnia 8 stycznia 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Ewa Markiewicz, Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka, Protokolant Asystent sędziego Jarosław Szkudlarek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 stycznia 2008 roku sprawy ze skargi Wojewody [...] na uchwałę Rady Miejskiej w R. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uchwalenia regulaminu korzystania ze zbiornika wodnego A w R. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części obejmującej § 1 pkt 1.

 

UZASADNIENIE

W dniu [...] Rada Miasta R. na podstawie art. 40 ust. 2 pkt 4, art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001r., Nr 142, poz. 1591 ze zm.) podjęła uchwałę Nr [...] w sprawie ustalenia Regulaminów korzystania z bazy rekreacyjno-sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji im. E w R. należącej do Miasta R. Przedmiotową uchwałą ustalone zostały regulaminy korzystania w § 1 ze zbiornika wodnego A, w § 2 z kąpieliska otwartego na zbiorniku wodnym A, w § 3 wypożyczalni sprzętu pływającego, w § 4 z hal sportowych B i C.

W dniu 29 października 2007r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi wpłynęła skarga Wojewody [...] na uchwałę Rady Miasta R. z dnia [...] Nr [...], w części dotyczącej §1 pkt 1 uchwały tj. w zakresie ustalonego Regulaminu korzystania ze zbiornika wodnego A, w brzmieniu określonym w załączniku Nr 1 do przedmiotowej uchwały.

Wojewoda [...] zarzucił istotne naruszenie prawa tj. przepisów art. 5 ust. 3 pkt 1 lit. c i art. 10 ust. 1a ustawy z dnia 18 lipca 2001r. Prawo wodne (Dz.U. z 2005r., Nr 239, poz. 2019 ze zm.) polegające na wprowadzeniu przez Radę Miasta R. zasad korzystania ze zbiornika wodnego w sytuacji, gdy wody tego zbiornika stanowią własność Skarbu Państwa. Jednocześnie wniósł o stwierdzenie nieważności zaskarżonej uchwały Rady Miasta R. w kwestionowanym zakresie.

Uzasadniając postawione wnioski Wojewoda [...] wskazał, iż w myśl art. 5 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy z dnia 18 lipca 2001r. Prawo wodne śródlądowe wody powierzchniowe dzielą się na płynące, do których zalicza się wody znajdujące się w sztucznych zbiornikach wodnych usytuowanych na wodach płynących. Z kolei stosownie do art. 10 ust. 1a w/w ustawy śródlądowe wody powierzchniowe płynące stanowią własność Skarbu Państwa. Z uchwalonego regulaminu korzystania ze zbiornika wodnego A wynika, że zbiornik ten znajduje się na terenie rezerwatu przyrody D, który obejmuje rzekę R. wraz ze zbiornikiem wodnym A, znajdującym się na tej rzece. Zbiornik A usytuowany jest zatem na wodach płynących stanowiących własność Skarbu Państwa. Wojewoda [...] podniósł, iż analiza powołanych przepisów prawa i ustalonego w sprawie stanu faktycznego prowadzi do stwierdzenia, iż organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego nie miał podstaw prawnych do podjęcia uchwały regulującej zasady korzystania ze zbiornika wodnego w sytuacji, gdy wody tego zbiornika niewątpliwie nie stanowią własności tej jednostki samorządu terytorialnego, lecz własność Skarbu Państwa. Strona skarżąca dodała, iż podnoszona przez Radę Miasta R. okoliczność, iż grunty pod zbiornikiem A należą do Miasta R. nie znajduje oparcia w obowiązujących przepisach prawa, brak bowiem takiej regulacji prawnej. Nadto Wojewoda zauważył, iż skoro wody płynące stanowią własność Skarbu Państwa to korzystanie z nich ma charakter powszechny i dlatego też wszelkie ograniczenia w tym zakresie winny wynikać z ustaw. Reasumując wskazał, iż niektóre regulacje kwestionowanego Regulaminu stanowią powtórzenie obowiązujących przepisów z zakresu ochrony rezerwatowej, ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (Dz.U. Nr 92, poz. 880 ze zm.), zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 24 listopada 1983r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody (MP Nr 39, poz. 230).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00