Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 23 stycznia 2008 r., sygn. II SA/Lu 824/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Sidor, Sędziowie Sędzia NSA Witold Falczyński, Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (sprawozdawca), Protokolant Asystent sędziego Łucja Krasińska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 23 stycznia 2008 r. sprawy ze skargi E. P. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie rozbiórki obiektu budowlanego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...]., znak: [...] II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz E. P. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

W dniu 9 grudnia 2005 r. E. P. wystąpiła do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z wnioskiem o "spowodowanie likwidacji" kiosku handlowego typu "RUCH" zlokalizowanego przy ul. K. w L.

Decyzją z dnia [...] r., znak: [...], wydaną na podstawie art. 105 § 1 k.p.a., Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego umorzył postępowanie w sprawie rozbiórki przedmiotowego kiosku jako bezprzedmiotowe.

W uzasadnieniu organ nadzoru budowlanego wskazał, iż organ administracji, który w dniu 18 marca 1994 r. wydał pozwolenie na budowę przedmiotowego kiosku, nie miał podstaw prawnych do wydania tej decyzji na warunkach czasowych. Zdaniem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, w świetle art. 29 ust. 1 obowiązującej wówczas ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 38, poz. 229), w pozwoleniu na budowę można było, w razie potrzeby, określić warunki i wymagania, które powinny być zachowane przy prowadzeniu robót. Ponadto organ powołał się na orzecznictwo NSA, według którego, przy korzystaniu z uprawnień czasowych, po upływie okresu, przez jaki przysługiwało prawo do gruntu, utrzymanie obiektu na cudzym gruncie, a także uprawnienia i obowiązki właściciela, kształtują się według zasad określonych w art. 226 i 227 k.c. lub zasad określonych w umowie. W niniejszej sprawie jest to umowa dzierżawy działki nr 1 obr. 9 z przeznaczeniem na kiosk "RUCHU", zawarta między Gminą a M. L. Według organu nadzoru budowlanego, oznacza to, że w zależności od charakteru stałego lub czasowego uprawnień do zabudowy na cudzym gruncie, różnie mogą kształtować się roszczenia wznoszącego budynek i właściciela gruntu, normowane przez prawo cywilne. Natomiast nie ma to wpływu na treść udzielonego pozwolenia na budowę, skoro art. 29 ust. 5 Prawa budowlanego obowiązującego w dniu wydania tego pozwolenia w tym zakresie nie zawiera rozróżnień.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00