Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 23 stycznia 2008 r., sygn. III SA/Kr 965/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Grażyna Danielec (spr.) Sędziowie NSA Piotr Lechowski WSA Halina Jakubiec Protokolant Monika Pilch po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 stycznia 2008 r. sprawy ze skargi J. R. na decyzję Wojewody z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymeldowania I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, II. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącego J. R. kwotę 357,00 (słownie: trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Prezydenta Miasta decyzją z dnia [...] znak: [...] orzekł o wymeldowaniu z pobytu stałego L. R. z lokalu nr [...] przy os. [...]. W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji stwierdził, iż wydanie decyzji o wymeldowaniu osoby z miejsca pobytu stałego lub czasowego może nastąpić wyłącznie na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Powyższy artykuł stwarza właściwemu organowi administracji publicznej możliwość zdecydowania o wymeldowaniu osoby z pobytu stałego lub czasowego, która opuściła miejsce stałego lub czasowego pobytu trwającego ponad 3 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się.

Podkreślone zostało także, iż zgodnie z art. 15 ust 1 osoba, która opuszcza miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące, jest zobowiązana wymeldować się w organie gminy, właściwym ze względu na dotychczasowe miejsce pobytu, najpóźniej w dniu opuszczenia tego miejsca. Zatem do dokonania wymeldowania z pobytu stałego, konieczne jest zaistnienie przesłanki polegającej na opuszczeniu lokalu w sposób trwały i dobrowolny oraz braku realnego zamiaru powrotu lub opuszczenie i opróżnienie lokalu na podstawie wyroku sądu. Organ pierwszej instancji stwierdził także, iż skarżący oświadczył, iż w dniu [...] 2006 r., iż w 1991 r. wyjechał do ciotki aby się nią opiekować. Przyjechał w 1993 r. Był przez rok. Potem ponownie wyjechał. W ciągu tych wszystkich lat, był w mieszkaniu kilkakrotnie, w związku z załatwianiem różnych spraw. Po ich załatwieniu bezzwłocznie wyjeżdżał. Ostatni raz był w 2002 r. Już wtedy mieszkała tu chora córka. Nie wie od jak dawna. Ciotka zmarła w 2000 r., a on sam nadal tam zamieszkiwał. W dniu [...] 03.2007 r. sprzedał te nieruchomość i wyprowadził się z niej. Od tej pory zamieszkiwał u obcych ludzi w S., jednak 4 czerwca 2007 r. przyjechał na os. [...]. Przebywał tu do 12 czerwca 2007 r., a następnie, jak twierdzi, za doradą żony, wynajął sobie mieszkanie. Nie było tu bowiem zupełnie warunków do zamieszkiwania, a ponadto z powodu jego przyjazdu i konfliktów z żoną stan zdrowia córki znacznie się pogorszył.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00