Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 grudnia 2007 r., sygn. I SA/Wr 1006/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Sędziowie Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz (spr.), Sędzia WSA Marek Olejnik, Protokolant Katarzyna Wilczek, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 grudnia 2007 r. przy udziale --- sprawy ze skargi A SA [...] w L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2006 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

W deklaracji na podatek od nieruchomości za 2006 rok, korygowanych późniejszymi deklaracjami - A S.A. [...] w L. wykazał łączną kwotę podatku od nieruchomości za 2006 r. w wysokości [...]. W związku z wątpliwościami organu co do rzetelności deklarowanych zobowiązań podatkowych Wójt Gminy R. przeprowadził postępowanie podatkowe i decyzją z dnia [...] r. Nr [...] wydaną na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tj. Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 ze zm.) oraz uchwały Nr [...] Rady Gminy R. z dnia [...] r. w sprawie wysokości stawek podatku od nieruchomości na terenie Gminy R. - określił A S.A. [...] - wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za rok 2006 w wysokości [...].

Różnica pomiędzy wysokością podatku zadeklarowanego przez podatnika a podatkiem określonym przez organ podatkowy w decyzji - wyniknęła z faktu, iż Spółka nie wykazała do opodatkowania wyrobisk górniczych i obiektów budowlanych znajdujących się w podziemnych wyrobiskach górniczych. Organ podatkowy gminy uznał, że przedmioty te stanowią obiekty budowlane w rozumieniu Prawa budowlanego, a w konsekwencji budowle podlegające opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Wójt Gminy R. wskazał przy tym, że każda budowla będąca obiektem budowlanym podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, o ile jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej. Z zamieszczonej w art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych definicji budowli wynika, że jest nią nie tylko sam obiekt budowlany ale i wszelkiego rodzaju urządzenia, które umożliwiają jego normalne funkcjonowanie. Oznacza to, że budowla nie może być traktowana jako obiekt jednorodny. Jest to z reguły wiele obiektów i urządzeń wzajemnie ze sobą powiązanych służących określonej działalności. Nie ma też przy tym znaczenia, czy budowle znajdują się pod, czy nad powierzchnią ziemi. Dla potwierdzenia słuszności przyjętego w decyzji stanowiska, Wójt Gminy R. powołał się na wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 listopada 2004 r. sygn. akt I SA/Wr 3364/02 oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 listopada 2006r. sygn. akt II FSK 656/05, w których Sąd stwierdził, że uzależnienie opodatkowania budowli od ich usytuowania na powierzchni ziemi lub pod nią nie ma żadnego uzasadnienia w świetle przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i pozostawałoby w jawnej sprzeczności z konstytucyjną zasadą równości i sprawiedliwości opodatkowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00