Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 grudnia 2007 r., sygn. I SA/Wa 1576/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Łukaszewska-Macioch (spr.) Sędziowie : WSA Elżbieta Sobielarska WSA Monika Nowicka Protokolant Izabela Kowalczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi I. J.-R., J. J. i R. J. na decyzję Ministra Budownictwa z dnia [...] lipca 2007 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności orzeczenia administracyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Minister Budownictwa decyzją z dnia [...] lipca 2007 r. nr [...], po ponownym rozpatrzeniu sprawy na wniosek I. J.-R., J. J., R. J. i W. B. oraz P. S.A. z siedzibą w W., utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] stycznia 2007 r. nr [...] o stwierdzeniu nieważności orzeczenia administracyjnego Prezydium Rady Narodowej w W. z dnia [...] marca 1951 r. nr [...] odmawiającego przyznania prawa własności czasowej do gruntu nieruchomości [...] położonej przy ul. [...], oznaczonej nr hip. [...].

Organ ustalił następująco stan faktyczny sprawy:

Oznaczona wyżej nieruchomość [...] stanowiąca własność M. J. i Z. M. M. B. objęta została działaniem dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta stołecznego Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279). Objęcie przedmiotowej nieruchomości w posiadanie przez gminę W. nastąpiło w dniu 19 kwietnia 1948 r., tj z dniem ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Rady Narodowej i Zarządu Miejskiego. W dniu 20 października 1948 r. do Wydziału Polityki Budowlanej Zarządu Miejskiego W. wpłynął wniosek M. J. o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o przyznanie "tytułu własności placu położonego przy ul. [...] niezabudowanego". Wnosząca podała, że "przeoczenie jednodniowe nastąpiło z powodu nieobecności w W.". Jak wynika z akt sprawy, wniosek przewidziany w art. 7 ust. 1 dekretu z dnia 26 października 1945 r. nie został złożony. Prezydent W. orzeczeniem administracyjnym z dnia [...] lutego 1949 r. L. dz. [...], po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20 listopada 1948 r. (którego w aktach sprawy nie ma), odmówił przywrócenia terminu do złożenia wniosku o przyznanie prawa własności czasowej do przedmiotowego gruntu. Niezależnie od tego orzeczeniem administracyjnym z dnia [...] sierpnia 1949 r. L. dz. [...] Prezydent W. po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20 października 1948 r. odmówił przywrócenia terminu do złożenia wniosku o przyznanie prawa własności czasowej. Następnie orzeczeniem administracyjnym z dnia [...] marca 1951 r. nr [...] Prezydium Rady Narodowej w W. odmówiło przyznania M. J. i Z. M. M. B. prawa własności czasowej do gruntu nieruchomości [...] położonej przy ul. [...] wskazując w uzasadnieniu, że zgodnie z opracowywanym planem zagospodarowania przestrzennego teren nieruchomości jest przeznaczony pod użyteczność publiczną i został przydzielony do zagospodarowania inwestorowi publicznemu jako wykonawcy narodowego planu gospodarczego. Od powyższego orzeczenia nie wniesiono odwołania. Skarb Państwa został ujawniony w księdze wieczystej nieruchomości jako właściciel na mocy postanowienia Sądu Powiatowego dla W. [...] z dnia [...] grudnia 1950 r. na podstawie orzeczenia z dnia [...] marca 1951 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00