Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 wrzenia 2011 r., sygn. I SA/Wa 272/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Kołtun - Kulik Sędziowie: Sędzia WSA Iwona Kosińska Sędzia WSA Elżbieta Lenart (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Krynicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 września 2011 r. sprawy ze skargi T. P, na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej oddala skargę.
Uzasadnienie
Minister Infrastruktury decyzją z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...] utrzymał w mocy własną decyzję nr [...] z dnia [...] grudnia 2009 r., odmawiającą wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Ministerstwa Gospodarki Komunalnej z dnia [...] grudnia 1953 r. utrzymującej w mocy orzeczenie administracyjne Prezydium Rady Narodowej w m. W.
nr [...] z dnia [...] maja 1953 r. odmawiające przyznania prawa własności czasowej do gruntu nieruchomości [...] położonej przy ul. [...] ozn. nr hip. [...].
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym
i prawnym sprawy.
Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast decyzją z dnia [...] sierpnia
2002 r. nr [...] - po rozpatrzeniu wniosku T. P. - odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Ministerstwa Gospodarki Komunalnej z dnia
[...] grudnia 1953 r. nr [...] oraz utrzymanego nią w mocy orzeczenia administracyjnego Prezydium Rady Narodowej w W. z dnia [...] maja
1953 r. nr [...] odmawiającego przyznania prawa własności czasowej do gruntu nieruchomości [...] położonej przy ul. [...].
Prezes stwierdził, że brak jest podstaw do stwierdzenia ich nieważności, gdyż decyzje badane w trybie nadzoru nie naruszały prawa w sposób rażący. Organy orzekające w sprawie prawidłowo odmówiły przyznania prawa własności czasowej, bowiem przedmiotowa nieruchomość znajdowała się w granicach terenu objętego miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Nr [...] uchwalonym w dniu [...] stycznia 1949 r. - według którego teren ten był przeznaczony wyłącznie na drogi wraz z urządzeniami pomocniczymi. Wobec powyższego - zgodnie z art. 7 ust 2 dekretu w dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawa - korzystanie z gruntu przez dotychczasowego właściciela nie dało się pogodzić z przeznaczeniem gruntu według planu zabudowania.