Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 grudnia 2007 r., sygn. I SA/Wa 1540/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Maria Tarnowska Sędziowie: sędzia WSA Daniela Kozłowska asesor WSA Iwona Kosińska (spr.) Protokolant Ewelina Dębna po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi Miasta P. na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] lipca 2007 r. nr [...] w przedmiocie komunalizacji oddala skargę.

Uzasadnienie

Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa decyzją z dnia [...] lipca 2007 r. nr [...] po rozpatrzeniu odwołania Prezydenta P. utrzymała w mocy decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] kwietnia 2007 r. nr [...] odmawiającą przekazania na własność Miasta P. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr [...] położonego w P. na osiedlu [...].

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że Wojewoda Wielkopolski decyzją z dnia [...] kwietnia 2007 r. odmówił przekazania, w trybie art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32, poz. 191, ze zm.), na własność Miasta P. spornej nieruchomości, którą zgodnie z prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego w P. z dnia [...] maja 2003 r. sygn. akt [...] o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłej dnia 8 czerwca 2001 r. J.Ł. nabył w drodze dziedziczenia Skarb Państwa. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wyjaśnił, że w złożonym wniosku komunalizacyjnym podano, iż powyższe mienie służy realizacji przez Miasto P. zadań własnych, wskazanych w art. 7 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym i w stosunku do tego mienia Miasto P. wykonuje czynności faktyczne, polegające na gospodarowaniu nim, dokonując w tym zakresie między innymi rozliczeń z [...] Spółdzielnią Mieszkaniową [...]. Z ustaleń organu wynika natomiast, że lokal mieszkalny nr [...] na osiedlu [...] na podstawie umowy zawartej dnia 7 grudnia 2006 r., Skarb Państwa oddał w najem do dnia 30 listopada 2009 r. I.D.. Do czasu oddania w najem tego lokalu, opłaty eksploatacyjne ponoszone były przez Skarb Państwa z dotacji otrzymywanej przez starostę na utrzymanie nieruchomości Skarbu Państwa. W celu oddania tego lokalu w najem przeprowadzone zostały prace remontowe sfinansowane ze środków, pochodzących z budżetu Miasta P. (wyjaśnienia zawarte w piśmie Prezydenta Miasta P. z dnia 29 grudnia 2006 r.). Jako uzasadnienie żądania przekazania opisanego wyżej prawa, Miasto P. powołało się na czynności faktyczne - rozliczenia z [...] Spółdzielnią Mieszkaniową - które, jak podało, wykonuje odnośnie przedmiotowego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Zdaniem Wojewody wskazane przez wnioskodawcę ewentualne czynności faktyczne nie mają decydującego znaczenia dla pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy o przekazanie mienia, na podstawie art. 5 ust. 4 przywołanej ustawy. Natomiast roszczenia wynikające z tych czynności, jak i z finansowania remontu lokalu mieszkalnego mają charakter wyłącznie cywilnoprawny. W tej sytuacji organ I instancji stanął na stanowisku, że brak jest podstaw do przyjęcia, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nr [...] służy aktualnie Miastu P. do wykonywania jego zadań w zakresie gminnego budownictwa mieszkaniowego - lokal został oddany w najem osobie fizycznej przez Skarb Państwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00