Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 kwietnia 2015 r., sygn. I SA/Wa 1725/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Dargas Sędziowie: WSA Magdalena Durzyńska WSA Iwona Kosińska (spr.) Protokolant specjalista Ewelina Dębna po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi J. W., T. W., J. W. i G. G. na postanowienie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania nieważnościowego oddala skargę.
Uzasadnienie
Minister Administracji i Cyfryzacji postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2014 r., nr [...], po rozpatrzeniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy T. W., J. W., J. W. oraz G. G., utrzymał w mocy własne postanowienie z dnia [...] stycznia 2014 r., nr [...] odmawiające wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Wojewody [...] z dnia [...] czerwca 1994 r. nr [...] stwierdzającej nabycie przez Gminę K. z mocy prawa nieodpłatnie prawa własności nieruchomości położonej w N., oznaczonej w rejestrze gruntów jako działka nr [...] (aktualnie działka nr [...] i [...]), opisanej w karcie inwentaryzacyjnej nr [...].
Z uzasadnienia zaskarżonego postanowienia wynika, że Wojewoda [...] powołaną decyzją z [...] czerwca 1994 r. stwierdził nabycie własności przedmiotowej nieruchomości przez Gminę K., na podstawie art. 18 ust. 1 w związku z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym oraz ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32, poz. 191, ze zm.).
Wnioskiem z dnia 10 października 2011 r. T. W., J. W., J. W. oraz G. G. zwrócili się do Ministra Administracji i Cyfryzacji o stwierdzenie nieważności decyzji Wojewody [...] z dnia [...] czerwca 1994 r. We wniosku podniesiono, że przedmiotowa nieruchomość została przejęta na rzecz Skarbu Państwa na podstawie art. 2 ust. 1 lit. b dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej. Wnioskodawcy wskazali, że przejęcie to nastąpiło bezprawnie, albowiem właścicielką nieruchomości w ½ udziałów była M. W., obywatelka narodowości polskiej, małżonka J. W.. Po rozpatrzeniu złożonego wniosku Minister Administracji i Cyfryzacji postanowieniem z dnia [...] stycznia 2014 r. odmówił wszczęcia postępowania w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji Wojewody [...] z dnia [...] czerwca 1994 r. W uzasadnieniu Minister wyjaśnił, że przejęcie przedmiotowej nieruchomości nastąpiło z mocy samego dekretu, a wpis w księdze wieczystej nastąpił na podstawie zaświadczenia wydanego przez właściwego starostę. Zdaniem organu nadzoru zbadanie legalności przejęcia nieruchomości na podstawie art. 2 ust. 1 lit. b dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej nie leży w kompetencji Ministra Administracji i Cyfryzacji, lecz powinno ono zostać dokonane w drodze postępowania przed sądem powszechnym. W tej sytuacji, w ocenie Ministra wnioskodawcy nie wykazali w toku postępowania, że przysługuje im przymiot strony w postępowaniu w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji komunalizacyjnej w rozumieniu art. 28 kpa i że posiadają interes prawny w jego wszczęciu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right