Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 grudnia 2007 r., sygn. VII SA/Wa 1730/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariola Kowalska (spr.), , Sędzia WSA Bogusław Cieśla, Sędzia WSA Leszek Kamiński, Protokolant Piotr Bibrowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi J. Z. na decyzję Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] lipca 2007 r. znak [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania w sprawie odmowy stwierdzenia choroby zawodowej. I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku,

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] lipca 1999 r. Powiatowy Inspektor Sanitarny w T. odmówił stwierdzenia choroby zawodowej (choroby skóry, wymienionej w pozycji 10 wykazu chorób zawodowych) u J. Z. Organ stwierdził, iż J. Z. badany był w Górnośląskim Centrum Medycznym w K. oraz w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego Przychodni Chorób Zawodowych w K. Orzeczenia lekarskie z dnia 7 października 1998 r. i z dnia 10 maja 1999 r. negują istnienie choroby zawodowej.

Po ponownym rozpoznaniu odwołania J. Z. (wyrokiem z dnia 19 lipca 2001 r. Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Katowicach uchylił poprzednią decyzję z dnia [...] września 1999 r.) Wojewódzki Inspektor Sanitarny w K. decyzją z dnia [...] czerwca 2002 r. utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy. Organ wskazał, iż J. Z. pracował w Przedsiębiorstwie Remontowo-Budowlanym [...] w T. w latach 1972-1991 jako betoniarz i był eksponowany na działanie gumy, cementu, wapna i preparatu "Nonox ZA" przez ok. 6 godzin w ciągu zmiany roboczej. J. Z. pracował więc w warunkach stwarzających ryzyko powstania choroby zawodowej skóry. Skarżący był badany w Górnośląskim Centrum Medycznym w K. oraz w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego Przychodni Chorób Zawodowych w K., gdzie nie rozpoznano u niego choroby zawodowej. W dodatkowym uzupełniającym orzeczeniu (uzyskanym zgodnie z zaleceniami w/w wyroku z dnia 19 lipca 2001 r. z Przychodni Chorób Zawodowych Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S.) z dnia 23 kwietnia 2002 r. lekarze specjaliści stwierdzili, iż na podstawie badań, testów skórnych i dokumentacji medycznej nie znaleziono podstaw do rozpoznania zawodowej etiologii schorzenia skóry u J. Z.. Skarga J. Z. na tą decyzję została oddalona (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 22 czerwca 2004 r.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00