Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 6 grudnia 2007 r., sygn. IV SA/Gl 496/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.) Asesor WSA Edyta Żarkiewicz Protokolant st.sekr.sąd. Alicja Sadowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 grudnia 2007r. sprawy ze skargi D. S. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r., nr [...], Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w C. nie stwierdził u A. S. choroby zawodowej wywołanej działaniem [...] w tym [...] z prawdopodobieństwem [...] wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115).
W uzasadnieniu odwołano się do wyników postępowania wyjaśniającego, które wykazało, że A. S. będąc zatrudniony w latach [...] i [...] w Przedsiębiorstwie A na stanowisku [...] z przeważającym prawdopodobieństwem był narażony na [...] i [...], a nadto pracując w latach [...]w kopalni B na W. był narażony na [...] związane z [...]. Nadto wskazano, że orzeczeniami lekarskimi wystawionymi [...] przez Poradnię Chorób Zawodowych w S. oraz przez Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. nie rozpoznano choroby zawodowej u w/wym. Z orzeczeń tych wynika, iż na podstawie udostępnionej dokumentacji medycznej można stwierdzić u A. S. występowanie [...] i [...], które są wyrazem [...]. Zmiany te nie figurują w wykazie chorób zawodowych i nie są uważane za wywołane działaniem [...], a nadto brak jest jakichkolwiek informacji o rozpoznaniu lub podejrzeniu u w/wym. procesu [...]. Dostępna dokumentacja nie wskazuje też na obecność jakiejkolwiek [...], którą należałoby łączyć z przebytym narażeniem zawodowym na [...]. Orzeczenia te stanowiły podstawę wydania rozstrzygnięcia.