Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 19 grudnia 2007 r., sygn. II SA/Gd 576/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wanda Antończyk Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Górska (spr.) Sędzia WSA Janina Guść Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Katarzyna Gross po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi R. S. na uchwałę Rady Miejskiej z dnia 30 listopada 2005 r., nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części dotyczącej przejazdu bramowego przez działkę nr [...] położoną w S. przy ul. [...].

 

UZASADNIENIE

W dniu 30 listopada 2005r. Rada Miejska podjęła uchwałę nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Śródmieście" w S. W punkcie 11.2 karty terenu 26 MW, U Rada ustaliła szczególne warunki zagospodarowania terenu oraz ograniczenia w ich użytkowaniu stanowiąc, że w zagospodarowaniu terenu należy uwzględnić przejazd bramowy, oznaczony na rysunku planu.

R.S. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na powyższą uchwałę, w części dotyczącej ustalenia warunków zagospodarowania przestrzennego dla należącej do skarżącego nieruchomości położonej w S. przy ul. P. 25. Skarżący zarzucając naruszenie interesu prawnego wynikającego z art. 140 kodeksu cywilnego wniósł o stwierdzenie nieważności uchwały w części odnoszącej się do jego nieruchomości.

W odpowiedzi na skargę Rada Miejska wniosła o jej oddalenie. Rada stwierdziła, że prawo własności może być wykonywane w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego, zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem. Prawo własności skarżącego nie byłoby w taki sposób wykonywane, gdyby w ustaleniach planu zagospodarowania przestrzennego nie został uwzględniony dotychczasowy sposób korzystania z nieruchomości skarżącego, polegający na wykorzystaniu bramy do komunikacji. Skarżący nabył własność przedmiotowej nieruchomości z takim sposobem korzystania, akceptowanym przez jej poprzednich właścicieli. W związku z tym Rada postanowiła uwzględnić przy sporządzaniu planu zagospodarowania przestrzennego "Śródmieście" ten sposób zagospodarowania, mając na uwadze interes ogółu mieszkańców, a nie tylko prawo własności, które już przed uchwalaniem planu podlegało dobrowolnemu ograniczeniu. Zawarcie zapisu o uwzględnieniu przejazdu bramowego przez działkę nr 604/6, położoną w S. przy ul P. 25 było zgodne z przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, które nakazują uwzględnienie oprócz prawa własności także interesu publicznego. Zapis ten został wprowadzony w celu zaspokojenia interesu mieszkańców nie posiadających dojazdu na zaplecze budynków, położonych przy ul. B. 7 i 8, P. 24 oraz W. 1. Nie można więc uznać, że interes skarżącego został w jakikolwiek naruszony ustaleniami planu, skoro ustalenia usankcjonowały dotychczasowy stan zagospodarowania nieruchomości stanowiącej własność skarżącego, również w zakresie zachowania dotychczas istniejącego przejazdu bramowego przez działkę 604/06.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00