Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 listopada 2007 r., sygn. I SA/Wa 1192/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Maria Tarnowska Sędziowie: sędzia WSA Małgorzata Boniecka-Płaczkowska asesor WSA Przemysław Żmich (spr.) Protokolant Ewelina Dębna po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 października 2007 r. sprawy ze skarg A. w K. i Prezydenta Miasta K. na decyzję Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast z dnia [...] czerwca 2002 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji wywłaszczeniowej oddala skargi.

 

UZASADNIENIE

Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, po rozpoznaniu wniosków Akademii [...] w K. i Prezydenta Miasta K. wykonującego zadania z zakresu administracji rządowej, decyzją z dnia [...] czerwca 2002 r., nr [...] utrzymał w mocy swoją decyzję z dnia [...] marca 2002 r., nr [...] o stwierdzeniu nieważności decyzji Komisji Odwoławczej Do Spraw Wywłaszczenia przy Ministrze Spraw Wewnętrznych z dnia [...] grudnia 1971 r., nr [...] i utrzymanego nią w mocy orzeczenia Prezydium Rady Narodowej w K. z dnia [...] maja 1971 r., nr [...], w części dotyczącej wywłaszczenia parceli oznaczonej jako 1.kat [...], stanowiącej własność J. K. Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy.

Komisja Odwoławcza do Spraw Wywłaszczenia przy Ministrze Spraw Wewnętrznych decyzją z dnia [...] grudnia 1971 r. utrzymała w mocy orzeczenie Prezydium Rady Narodowej w K. z dnia [...] maja 1971 r. o wywłaszczeniu nieruchomości położonej w K. [...] przy ul. [...], oznaczonej jako 1 kat.[...], z przeznaczeniem na cele budowy drugiego etapu miasteczka studenckiego.

Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast decyzją z dnia [...] czerwca 2002 r., utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] marca 2002 r., którą stwierdził nieważność decyzji Komisji Odwoławczej do Spraw Wywłaszczenia przy Ministrze Spraw Wewnętrznych z dnia [...] grudnia 1971 r. i utrzymanego nią w mocy orzeczenia Prezydium Rady Narodowej w K. z [...] maja 1971 r. w części dotyczącej wywłaszczenia parceli nr [...]. W uzasadnieniu organ wskazał, że w rozpatrywanej sprawie jest faktem bezspornym, że w dacie orzekania o wywłaszczeniu przedmiotowej nieruchomości współwłaścicielami nieruchomości były M. K., A. R. i B. K. - osoby wymienione w postanowieniu Sądu Rejonowego w K. z dnia [...] września 1978 r., o nabyciu spadku po J. K., zmarłym w dniu [...] lutego 1968 r. Organ nadzoru badając kwestionowane decyzje stwierdził rażące naruszenie przepisu art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. z 1961 r. Nr 18, poz. 94). Jak stwierdził organ nadzoru, ubiegający się o wywłaszczenie przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego nie wystąpił do właściciela o dobrowolne odstąpienie nieruchomości. Zdaniem Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, w sytuacji, gdy najpóźniej do dnia 17 maja 1971 r. zarówno wnioskodawca wywłaszczenia, jak i organ prowadzący postępowanie wywłaszczeniowe uzyskali informację o śmierci byłego właściciela, jak i o osobach spadkobierców oraz o prowadzonym postępowaniu spadkowym, to organ administracyjny miał obowiązek zawieszenia prowadzonego postępowania i ustalenia osób aktualnych właścicieli nieruchomości tak, aby ubiegający się o wywłaszczenie mógł wystąpić z ofertą dobrowolnego odstąpienia nieruchomości. Poza tym organ nie stwierdził, aby w sprawie zachodziła którakolwiek z negatywnych przesłanek stwierdzenia nieważności decyzji wymienionych w art. 156 § 2 KPA.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00