Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 listopada 2007 r., sygn. IV SA/Wa 1734/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Napiórkowska, Sędziowie Sędzia WSA Wanda Zielińska-Baran (spr.), asesor WSA Aneta Opyrchał, Protokolant Artur Dral, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 listopada 2007 r. sprawy ze skargi H. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia (...) czerwca 2007 r. nr (...) w przedmiocie ustalenia jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz skarżącej H. K. kwotę 316 zł (trzysta szesnaście) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

UZASADNIENIE

Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego W Warszawie decyzją z dnia (...) czerwca 2007 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta K. z dnia (...) października 2006 r. ustalającą jednorazową opłatę dla H.K. w wysokości (...) zł. z tytułu wzrostu wartości nieruchomości położonej w K., stanowiącej działki z obrębu (...) : o nr ewid. : (...) i powierzchni (...) ha i o nr ewid. (...) i powierzchni (...) ha, w związku ze sprzedażą tej nieruchomości.

W uzasadnieniu decyzji podano, że uchwałą nr (...) z dnia (....) stycznia 2004 r. Rady Miejskiej w K. został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w północnej części Miasta K. Zgodnie z § 5 tej uchwały ustalono jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 30 %. Podstawą materialnoprawną ustalenia i pobrania jednorazowej opłaty stanowi art. 36 ust. 4 i 5 oraz art. 37 ust.1,2,4,6,11 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Stosownie do treści ust. 4 burmistrz pobiera jednorazową opłatę jeżeli wartość nieruchomości wzrosła w związku z uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a właściciel nieruchomości sprzedał tę nieruchomość, określoną w stosunku do wzrostu wartości nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Kolegium stwierdziło, iż organ pierwszej instancji prawidłowo przeprowadził postępowanie dowodowe na okoliczność ustalenia opłaty i wykazał, iż w wyniku uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego nastąpił wzrost wartości nieruchomości. Organ odwoławczy podał, iż dokonana ocena operatu szacunkowego w zakresie zgodności z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 stycznia 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad wyceny nieruchomości oraz zasad i trybu sporządzania operatu szacunkowego nie dała podstaw do zakwestionowania operatu a tym samym do uchylenia zaskarżonej decyzji Burmistrza Miasta K. z dnia (..)października 2006 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00