Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 listopada 2007 r., sygn. I SA/Po 176/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwia Zapalska(spr.) Sędziowie NSA Stanisław Małek NSA Włodzimierz Zygmont Protokolant sekr. sąd. Magdalena Rossa- Śliwa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 listopada 2007 r. sprawy ze skargi S. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące maj, lipiec sierpień 2004 r. oddala skargę /-/ W.Zygmont /-/ S. Zapalska /-/ S. Małek
Uzasadnienie
Decyzją z dnia (...) Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej określił dla S. P. prowadzącego działalności w ramach przedsiębiorstwa A w K. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące maj, lipiec i sierpień 2004 r.
W uzasadnieniu decyzji organ kontroli skarbowej wskazał, że w oparciu o materiał dowodowy zgromadzony w toku kontroli podatkowej ustalono nieprawidłowości w zakresie zakupów i podatku naliczonego mające wpływ na rozliczenie podatku od towarów i usług za miesiące maj, lipiec i sierpień 2004 r. Wyjaśniono, że podatnik odliczył podatek naliczony wynikający z faktur wskazujących na zakup oleju napędowego od przedsiębiorstwa B M. Z. z siedzibą w L. Z ustaleń dokonanych w toku postępowania wynika jednak, że opisane powyżej faktury nie dokumentują faktycznej sprzedaży oleju napędowego przez przedsiębiorstwo B M. Z. Wprawdzie przesłuchany w charakterze strony podatnik zeznał, że zakwestionowane faktury dokumentują rzeczywisty zakup paliwa, za które zapłata następowało gotówką, to jednak nie pamiętał, jakim samochodem przywożono paliwo i nie znał nazwiska ani osoby kierowcy. Dla potwierdzenia stanowiska wyrażonego w decyzji, organ kontroli skarbowej włączył do postępowania kontrolnego materiał dowodowy w postaci wyciągów z protokołów przesłuchań M. Z. i M. B. przeprowadzonych przez prokuratora oraz pracowników Centralnego Biura Śledczego komendy Głównej Policji. Z zeznań M. Z. jednoznacznie wynika, ze wystawiał faktury VAT "na zamówienie" grupy osób, które dysponowały paliwem pochodzącym z niewiadomych - nieznanych źródeł. Część odbiorców żądała dokumentów zakupu, aby na ich podstawie mogła uznać wydatki na zakup paliwa za koszt w ewidencji księgowej i podatkowej, dlatego osoby wprowadzające do obrotu paliwo z nieznanych źródeł zaproponowały M. Z. wystawianie za wynagrodzeniem faktur na podstawie wskazanych przez te osoby danych (ilość, wartość, dane identyfikacyjne, itp.). M. Z. wystawiał "pod dyktando" faktury, oddawał je osobom zamawiającym, a wracały do niego już podpisane przez odbiorców. W sporządzaniu tych dokumentów pomagała M. Z. jego konkubina M. B. Fakt wystawiania przez M. Z. "pustych" faktur M. B. potwierdziła podczas przesłuchania. Z ustalonego stanu faktycznego wynika, że zakupu paliwa od przedsiębiorstwa B nie dokonano, dlatego podatnik nie nabył prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług. W związku z powyższym na podstawie §14 ust. 2 pkt 4 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług faktury wystawione przez przedsiębiorstwo B M. Z. nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right