Wyrok WSA w Opolu z dnia 14 listopada 2007 r., sygn. I SA/Op 300/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Gerard Czech Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Gocki Sędzia WSA Marta Wojciechowska (spr.) Protokolant st. sekretarz sądowy Iwona Bergiel po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 listopada 2007r. sprawy ze skargi M. i E. B. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia wysokości nieprzekazanej przez dłużnika kwoty zajętej wierzytelności. I. uchyla zaskarżone postanowienie, II. określa, że zaskarżone postanowienie nie może być wykonane.
UZASADNIENIE
Przedmiotem skargi jest postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia [...] utrzymujące w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w B. z dnia [...] w sprawie określenia wysokości nieprzekazanej przez dłużnika kwoty zajętej wierzytelności Zaskarżone postanowienie wydano w następującym stanie sprawy.
W dniu [...] M. B. i S.T. zawarli w formie aktu notarialnego umowę przedwstępną, z treści której wynikało, iż S. T. zobowiązuje się sprzedać M. i E. B. prawo użytkowania wieczystego działki wraz z prawem własności budynku. Tytułem zadatku państwo B. wpłacili kwotę 200.000zł na konto Urzędu Skarbowego w B. na poczet zobowiązań S.T. wobec Urzędu Skarbowego w B.. Jednocześnie strony umowy oświadczyły, że zawarcie umowy sprzedaży nastąpi najpóźniej do dnia 15 lutego 2007r., pod warunkiem uiszczenia przez zbywcę wszelkich należności ciążących na nieruchomości i po uzyskaniu zgody na wykreślenie hipoteki przymusowej ujawnionej w dziale IV księgi wieczystej. Pozostała część umówionej ceny sprzedaży nieruchomości miała być wpłacona również najpóźniej do dnia 15 lutego 2007r.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w B., na podstawie tytułów wykonawczych obejmujących zaległości z tytułu mandatów karnych, podatku od nieruchomości i składek ubezpieczeniowych, wszczął postępowanie egzekucyjne wobec zobowiązanego S.T. W toku czynności egzekucyjnych organ, zawiadomieniem z dnia 4 stycznia 2007 r., dokonał zajęcia wierzytelności pieniężnej u dłużnika zajętej wierzytelności M. B.. Wraz z zajęciem wierzytelności organ wezwał M. B., aby w terminie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia złożył organowi egzekucyjnemu oświadczenie czy uznaje zajęte wierzytelności zobowiązanego, czy przekaże organowi egzekucyjnemu kwoty z zajętych wierzytelności na pokrycie należności lub, z jakiego powodu odmawia tego przekazania oraz w jakim sądzie lub, przed jakim organem toczy się sprawa o zajęte wierzytelności. Następnie organ egzekucyjny poinformował dłużnika zajętej wierzytelności pismem z dnia 13 lutego 2007r., o zmianie wysokości zajęcia. Ze względu na brak odpowiedzi dłużnika czy uznaje zajętą wierzytelność, organ egzekucyjny wystosował ponaglenie.