Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 25 listopada 2021 r., sygn. I SA/Sz 787/21
Egzekucyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Wojciechowska Sędziowie Sędzia WSA Bolesław Stachura (spr.) Sędzia WSA Ewa Wojtysiak po rozpoznaniu w Wydziale I w trybie uproszczonym w dniu 25 listopada 2021 r. sprawy ze skargi G. K. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] sierpnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości nieprzekazanej kwoty zajętej wierzytelności oddala skargę.
Uzasadnienie
G. K. (dalej też: "strona", "skarżąca" lub "gmina") zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w S. z dnia [...] sierpnia 2021 r. nr [...] utrzymujące w mocy postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w K. z dnia [...] czerwca 2021 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości nieprzekazanej kwoty zajętej wierzytelności.
Zaskarżone postanowienia zostały wydane w następującym stanie faktycznym.
Organ I instancji działając w sprawie jako organ egzekucyjny prowadzi postępowanie egzekucyjne z majątku W. J. (dalej: "zobowiązany").
W toku postępowania zawiadomieniem z [...] grudnia 2020 r. organ egzekucyjny dokonał zajęcia innej wierzytelności pieniężnej z tytułu wykonywanych robót i usług przysługujących zobowiązanemu u dłużnika zajętej wierzytelności.
Powyższych należności dochodzono na rzecz [...] Urzędu Skarbowego w K. (dalej: "wierzyciel I") na podstawie tytułów wykonawczych nr [...]; nr [...]; nr [...] i nr [...] oraz na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w W. (dalej: "wierzyciel II") na podstawie tytułu wykonawczego nr [...]
W dniu [...] grudnia 2020 r. na adres Urzędu Miejskiego w K. doręczono stronie zawiadomienie o dokonaniu zajęcia. Dodatkowo organ wezwał stronę, aby w terminie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia złożyła oświadczenie dotyczące tego, czy uznaje zajętą wierzytelność i czy przekaże organowi egzekucyjnemu z zajętej wierzytelności kwoty na pokrycie należności lub z jakiego powodu odmawia tego przekazania, oraz ewentualnie w jakim sądzie lub przed jakim organem toczy się albo toczyła się sprawa o zajętą wierzytelność. Strona została pouczona, że zajęcie wierzytelności z tytułu robót i usług dotyczy również wierzytelności, które nie istniały w chwili zajęcia, a powstaną po dokonaniu zajęcia. W odpowiedzi pismem z [...] grudnia 2020 r. strona zawiadomiła organ, że nie ma zawartej jakiejkolwiek umowy o pracę i zlecenia ze zobowiązanym.