Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 14 listopada 2007 r., sygn. I SA/Łd 289/07

Dnia 14 listopada 2007 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiktor Jarzębowski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Piotr Kiss Asesor WSA Cezary Koziński Protokolant: Asystent sędziego Joanna Skrzypczak - Zajger po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 listopada 2007 roku przy udziale sprawy ze skargi B. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiąc lipiec 2004 roku oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] Nr [...], wydaną na podstawie art. 21 § 1 pkt 1 oraz § 3, art. 23 § 2, art. 193 § 1 i § 4, art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 5 ust. 1, art. 29 ust. 1, art. 41 ust. 1 i 2, art. 86 ust. 1, art. 99 ust. 1 i ust. 12, art. 109 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w O. określił B. S. zobowiązanie w podatku od towarów i usług za miesiąc lipiec 2004 r. w wysokości 806 zł.

W uzasadnieniu decyzji organ podatkowy, powołując się na ustalenia kontroli podatkowej stwierdził, że w rozpatrywanym okresie podatniczka prowadząc działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług pogrzebowych oraz sprzedaży towarów handlowych opodatkowała sprzedaż trumien bezpodstawnie obniżoną stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, zamiast stawką podstawową 22%. Organ nie podzielił stanowiska strony, iż sprzedaż konkretnej trumny wraz z umocowaną do niej tabliczką z danymi osoby zmarłej oraz kwiatami i krzyżem stanowi usługę pogrzebową o symbolu PKWiU 93.03, określoną pod pozycją 160 załącznika nr 3 do powołanej ustawy o podatku VAT. Wskazano również, iż w toku postępowania organ zwracał się do Urzędu Statystycznego w Ł. z zapytaniem, czy do grupowania 93.03 PKWiU - ,,Usługi pogrzebowe i pokrewne" zaliczyć można ozdobienie pustej trumny tabliczką z danymi osoby zmarłej, wiązankami kwiatów ciętych lub sztucznych na stałe umocowanych do wieka trumny, wizerunkiem i krzyżem, a następnie jej sprzedaż. W odpowiedzi na powyższe zapytanie Departament Koordynacji i Organizacji Badań Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie pismem z dnia 1 sierpnia 2006 r. poinformował, że w grupowaniu PKWiU 93.03.11-00.00 - ,,Usługi związane z przeprowadzeniem pogrzebu lub kremacji oraz pielęgnacją grobów" mieszczą się kompleksowe usługi pogrzebowe polegające m.in. na wykopaniu grobu, transporcie zwłok, przygotowaniu zwłok do pochówku, połączone lub nie ze sprzedażą trumny, utensyliów pogrzebowych, kwiatów wraz ze wszystkimi formalnościami związanymi z pogrzebem, natomiast sama sprzedaż i dostarczenie ozdobionej utensyliami pogrzebowymi trumny (nie w ramach kompleksowej usługi pogrzebowej) mieści się w grupowaniu PKWiU 52.63.10-00.90 - ,,Usługi w zakresie pozostałego handlu detalicznego prowadzonego poza siecią sklepową, gdzie indziej niesklasyfikowane". Uzasadnienie decyzji organu zawiera również szczegółowe wyliczenie określonego B. S. zobowiązania podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00