Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 30 padziernika 2007 r., sygn. III SA/Wr 191/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marcin Miemiec, Sędziowie Sędzia WSA Maciej Guziński (sprawozdawca), Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk, Protokolant Jolanta Ryndak, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 30 października 2007 r. sprawy ze skargi A. A. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie przewozu drogowego bez uiszczenia wymaganej opłaty oddala skargę.

Uzasadnienie

W trakcie, przeprowadzonej [...] r., kontroli kierowanego przez A. A. zespołu pojazdów składającego się z samochodu marki F. (nr rejestracyjny [...]) oraz przyczepy marki E. (nr rejestracyjny [...]), o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, kierowca nie przedłożył karty opłaty drogowej.

Po zapoznaniu się z protokołem z powyższej kontroli, Naczelnik Urzędu Celnego w L. wydał w dniu [...] r. postanowienie o wszczęciu postępowania w sprawie nałożenia kary pieniężnej za wykonywania transportu drogowego lub przewozu na potrzeby własne z naruszeniem przepisów ustawy o transporcie drogowym. Następnie decyzją z [...] r. (nr [...]), Naczelnik Urzędu Celnego w L. nałożył na A. A. karę pieniężną w kwocie 3.000 zł, za wykonywanie przewozu drogowego bez uiszczenia wymaganej opłaty za przejazd po drogach krajowych.

Od powyższej decyzji odwołanie złożył A. A. Podniósł w nim, że pojazdem z przyczepą (lawetą) jechał pierwszy raz od 10 lat (w dodatku - w sprawie losowej - w związku z awarią pojazdu syna na granicy) i nie wiedział o obowiązku wykupienia karty opłaty drogowej. Podkreślił, że ustawa o transporcie drogowym z 6 września 2001 r. w swym pierwotnym założeniu dotyczy przedsiębiorców, którzy prowadzą transport drogowy. Także załącznik do ustawy ustalający wysokość kary dotyczy przedsiębiorców. W odwołaniu podniósł, że wykonywał natomiast przejazd jako osoba fizyczna i nie rozumie dlaczego ma znać przepisy dotyczące przedsiębiorców. Nadto w odwołaniu wskazał, iż poprawka do ustawy o transporcie drogowym nie była podana do publicznej wiadomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00