Wyrok WSA w Warszawie z dnia 31 padziernika 2007 r., sygn. VI SA/Wa 1353/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Wieczorek Sędziowie Sędzia WSA Maria Jagielska (spr.) Sędzia WSA Jolanta Królikowska-Przewłoka Protokolant Łukasz Poprawski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 października 2007 r. sprawy ze skargi P. SA z siedzibą w W. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję z dnia [...] października 2006 roku w części dotyczącej nałożenia kary pieniężnej w wysokości 3000 (trzy tysiące) złotych; 2. stwierdza, że decyzje o których mowa w punkcie 1 w części dotyczącej nałożenia kary pieniężnej w wysokości 3000 (trzy tysiące) złotych nie podlegają wykonaniu. 3. zasądza od Głównego Inspektora Transportu Drogowego na rzecz P. SA z siedzibą w W. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] października 2006 r. Nr [...] [...] Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego po ponownym rozpatrzeniu sprawy zakończonej wydaniem decyzji z dnia [...] marca 2006 r. Nr [...] nakładającej na skarżącą, wówczas Z. Spółka z o.o. z siedzibą G. karę pieniężną w wysokości 3 500 złotych w zakresie uchylonym decyzją Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lipca 2006 r. Nr [...], nałożył na skarżącą karę pieniężną w wysokości 500 złotych za nieprawidłowe działanie przyrządu kontrolnego oraz karę pieniężną w wysokości 3 000 złotych za wykonywanie transportu drogowego lub przewozu na potrzeby własne bez uiszczenia opłaty za przejazd po drogach krajowych.
Podstawę faktyczną rozstrzygnięcia stanowiły ustalenia jakich dokonano podczas kontroli drogowej pojazdu marki MERCEDES o nr rej. [...] wraz z przyczepą o nr rej. [...], przeprowadzonej w dniu 15 grudnia 2005 r. na drodze krajowej nr [...] W trakcie kontroli stwierdzono nieprawidłowe działanie przyrządu kontrolnego oraz wykonywanie przewozu na potrzeby własne bez uiszczenia opłaty za przejazd po drogach krajowych. Na okazanej przez kierującego pojazdem, R. K. rocznej karcie opłaty drogowej stwierdzono, iż numer rejestracyjny pojazdu został przerobiony.