Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 października 2007 r., sygn. I SA/Wa 1052/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Małgorzata Boniecka-Płaczkowska Sędziowie sędzia WSA Iwona Owsińska-Gwiazda asesor WSA Przemysław Żmich (spr.) Protokolant Anna Jurak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 października 2007 r. sprawy ze skargi P. S.A. w W. na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] kwietnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie nabycia mienia państwowego z mocy prawa przez gminę. 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu

Uzasadnienie

Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa, po rozpoznaniu odwołania P. S.A. w W., decyzją z dnia [...] kwietnia 2007 r., nr [...] umorzyła postępowanie odwoławcze prowadzone w sprawie zakończonej decyzją Wojewody Dolnośląskiego z dnia [...] października 2006 r., nr [...] w przedmiocie komunalizacji mienia.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy.

Wojewoda Dolnośląski decyzją z dnia [...] października 2006 r. stwierdził nabycie przez Gminę W. z dniem 27 maja 1990 r. z mocy prawa mienia Skarbu Państwa obejmującego prawo własności nieruchomości położonej w W. oznaczonej jako działka nr [...] o pow. [...]. W uzasadnieniu organ wskazał, że w dniu 27 maja 1990 r. nieruchomość ta, według zapisu w operacie ewidencji gruntów, stanowiła własność Skarbu Państwa, władający: [...]. Organ ustalił, że ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, iż [...] P. w dniu 27 maja 1990 r. nie legitymowało się dokumentami o przekazaniu przedmiotowej nieruchomości w formie prawem przewidzianej, tj. decyzją terenowego organu administracji państwowej, umową zawartą za zezwoleniem tego organu o przekazaniu nieruchomości pomiędzy państwowymi jednostkami organizacyjnymi bądź umową o nabyciu nieruchomości. Wobec powyższego organ uznał, że sam fakt posiadania nieruchomości przez państwową jednostkę organizacyjną bez tytułu prawnego nie spowodował powstania prawa zarządu i wyłączenia jej z komunalizacji. W tej sytuacji zdaniem organu w dniu 27 maja 1990 r. dysponentem przedmiotowej nieruchomości był terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, co świadczy o tym, że spełnione zostały przesłanki wynikające z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. -Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32, poz. 191 ze zm.), do stwierdzenia nabycia z mocy prawa przez Gminę W. mienia obejmującego prawo własności działki nr [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00