Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 23 padziernika 2007 r., sygn. I SA/Łd 764/07

 

Dnia 23 października 2007 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak Sędziowie: Sędzia NSA Bogdan Lubiński Asesor WSA Ewa Cisowska - Sakrajda (spr.) Protokolant asystent sędziego Joanna Wegner po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 października 2007 roku sprawy ze skargi K. A. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji orzekającej o odpowiedzialności za zaległości podatkowe płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. postanowieniem z dnia [...] nr [...] odmówił K.A. przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego Ł. - P. z dnia [...] nr [...] orzekającej o jego odpowiedzialności za zaległości podatkowe płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych A Spółka z o.o. za okres: 06-07/2001, 09-12/2001, 01/2002, 07/2002 w łącznej kwocie 258.208,17 zł.

W uzasadnieniu postanowienia powołał przepis art. 223 § 2 Ordynacji podatkowej i wywiódł, że odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Jednakże dla terminów procesowych (a takim jest termin do wniesienia odwołania) ma zastosowanie art. 162 Ordynacji podatkowej, w myśl którego w razie uchybienia terminu organ podatkowy jest obowiązany przywrócić termin na wniosek podatnika, jeżeli zainteresowany uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Podanie o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Jednocześnie z wniesieniem podania należy dopełnić czynności, dla której był określony termin (art. 162 § 2 ustawy). Podkreślił, że wszystkie wymienione w tym przepisie warunki przywrócenia terminu do złożenia odwołania muszą być spełnione łącznie. Zatem aby doszło do przywrócenia terminu, zainteresowany musi złożyć wniosek, wskazać we wniosku przyczyny uchybienia terminu, uprawdopodobnić brak winy w spowodowaniu przekroczenia terminu, dokonać czynności, dla której przewidziano dany termin (w tej sprawie - złożyć odwołanie). W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. o braku winy w niedopełnieniu obowiązku można mówić tylko w przypadku stwierdzenia, że dopełnienie obowiązku stało się niemożliwe z powodu przeszkody nie do przezwyciężenia (por. Kodeks postępowania administracyjnego, Komentarz, E. Iserzon, J. Starościak, Warszawa 1970, s. 136). Za takie powody uznaje się np. nagłą chorobę, pożar, powódź. Powołaną przez K. A. okoliczność odnalezienia przesyłki (decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego Ł.-P.) "w stosie gazet'' ponieważ korespondencja została odebrana przez babcię M. G., cierpiącą na demencję starczą" nie uprawdopodabniają, w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Ł., braku winy w uchybieniu terminu do złożenia odwołania. Zwrócił uwagę, iż sam podatnik zaznaczył w złożonym wniosku o przywrócenie terminu, iż przypadek nie doręczenia mu pisma nie był pierwszym tego typu zdarzeniem. Wiedząc o wszczętym przez organ podatkowy postępowaniu należało zgłosić w urzędzie pocztowym zastrzeżenie o przekazywaniu przesyłek do rąk własnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00