Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 padziernika 2007 r., sygn. II SA/Gd 523/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędziowie: Sędzia WSA Tamara Dziełakowska ( spr. ) Asesor WSA Katarzyna Krzysztofowicz Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Katarzyna Gross po rozpoznaniu w dniu 10 października 2007 r. na rozprawie sprawy ze skargi E. S. na decyzję Wojewody z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość oddala skargę.
Uzasadnienie
Starosta decyzją z dnia 6 kwietnia 2007 r. odmówił ustalenia na rzecz E. S. odszkodowania z tytułu przejęcia z mocy prawa na własność Gminy Miejskiej nieruchomości oznaczonej geodezyjnie jako działka nr [...] o powierzchni 602 m 2 zapisanej w księdze wieczystej Kw nr [...].
Podstawą odmowy było ustalenie, iż wnioskodawczyni nie była właścicielką przedmiotowej nieruchomości w dniu 31 grudnia 1998 r. tj. w momencie nabycia jej własności przez gminę. Organ ustalił, że właścicielem nieruchomości był wówczas ojciec wnioskodawczyni - E. S., który jednak nie złożył wniosku o wypłatę odszkodowania. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ powołał się na decyzję Wojewody z dnia 2 marca 2007 r. potwierdzającą nabycie przez gminę z dniem 1 stycznia 1999 r. własności nieruchomości należącej w dniu 31 grudnia 1998 r. do E. S. W ocenie organu przedłożona w toku postępowania administracyjnego umowa darowizny z dnia 1 marca 2000 r. ( akt notarialny Rep. A. Nr [...]) mocą której E. S. darował wnioskodawczyni nieruchomość była bezskuteczna w odniesieniu do przedmiotowej działki, która jako droga gminna z mocy prawa przeszła na własność gminy. Wobec powyższych okoliczności i wskazując na przepis art. 73 ust. 4 ustawy z dnia 1 października 1998 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną ( Dz. U. Nr 133, poz. 872 ze zm. ) organ uznał, iż wnioskodawczyni nie jest uprawniona do żądania odszkodowania.
W odwołaniu od powyższej decyzji E. S. wniosła o jej uchylenie i przyznanie jej odszkodowania. Zdaniem wnioskodawczyni zawarta umowa darowizny była skuteczna również w odniesieniu do wskazanej działki, albowiem w momencie jej zawarcia w księdze wieczystej jako właściciel ujawniony był E. S., a nie gmina. Zatem jej uprawnienie do otrzymania odszkodowania wynika z następstwa prawnego po E. S. Ponadto wnioskodawczyni zarzuciła, iż organ w toku trwającego przez ponad rok postępowania nie poinformował jej, że nie jest uprawniona do złożenia wniosku, czym naruszył przepis art. 7 kodeksu postępowania administracyjnego.