Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 12 września 2007 r., sygn. II SA/Sz 444/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Dolecki (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Stefan Kłosowski Sędzia WSA Maria Mysiak Protokolant Krzysztof Chudy po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 września 2007r. sprawy ze skargi S. T. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu oddala skargę

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, działając na podstawie 138 § 1 pkt 1, w zw. z art. 144 kpa art. 57 ust. 7, art. 59f ust. 1, art. 59g ust. 1, oraz art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 156 poz. 1118 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia S. T., na postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w G. z dnia [...] o nałożeniu kary w wysokości 75.000 zł za nielegalne użytkowanie punktu tankowania pojazdów samochodowych gazem propan-butan, wybudowanego na stacji paliw płynnych w W. - utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie.

W uzasadnieniu organ podał, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w G., po przeprowadzeniu w obecności inwestora wizji lokalnej na terenie stacji paliw płynnych stwierdził, iż przystąpił on do użytkowania stanowiska tankowania pojazdów samochodowych gazem płynnym, przed uzyskaniem ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. W związku z tym organ I instancji działając na podstawie art. 57 ust. 7 i art. 59g ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, postanowieniem z dnia 26 stycznia 2007 r. nałożył na Stefana Tarnowskiego karę z tytułu nielegalnego użytkowania przedmiotowego obiektu. Inwestor wniósł zażalenie na powyższe postanowienie domagając się jego uchylenia i umorzenia postępowania. Skarżący zarzucił błąd w ustaleniach faktycznych przez przyjęcie, że przystąpiono do użytkowania przedmiotowego obiektu budowlanego, podczas gdy w rzeczywistości obiekt ten nie był użytkowany. Poza tym uzasadnienie postanowienia powinno zawierać wskazanie faktów, które organ uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, oraz przyczyn, z powodu których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej, natomiast organ nie spełnił tych wymogów. Inwestor zarzucił ponadto, że organ I instancji nie odniósł się do jego wyjaśnień, z których jednoznacznie wynikało, iż przedmiotowy obiekt budowlany nie był użytkowany. W konsekwencji błędne ustalenia faktyczne wpłynęły na rozstrzygnięcie. Ponadto organ nie wskazał, na czym polegało użytkowanie obiektu budowlanego, co potwierdziłoby, że taki fakt miał miejsce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00