Wyrok WSA w Łodzi z dnia 20 wrzenia 2007 r., sygn. III SA/Łd 382/07
Dnia 20 września 2007 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Krzyżaniak (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Teresa Rutkowska, Asesor WSA Ewa Alberciak, Protokolant asystent sędziego Tomasz Godlewski, po rozpoznaniu w dniu 20 września 2007 roku na rozprawie sprawy ze skargi Komendanta Wojewódzkiego Policji w Ł. na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zobowiązania do usunięcia stwierdzonych uchybień oddala skargę.
Uzasadnienie
III SA/Łd 382/07
UZASADNIENIE
Inspektor Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Ł., po przeprowadzeniu kontroli Komendy Wojewódzkiej Policji w Ł. w dniach 10, 16 i 31 stycznia 2007 roku wydał nakaz obejmujący pięć decyzji - określając w nich obowiązki usunięcia przez pracodawcę stwierdzonych uchybień, powstałych w wyniku naruszeń przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Od decyzji wskazanych w punktach 1 - 4 nakazu zobowiązany wniósł odwołanie wnosząc o uchylenie nakazu w tym zakresie. Zaskarżone decyzje dotyczyły zapewnienia pomieszczeń palarni tytoniu w budynkach Komendy Wojewódzkiej Policji w Ł. mieszczących się przy ulicach A., B., C. i D.
W odwołaniu od powyższych decyzji zobowiązany wskazał, iż w budynkach Komendy Wojewódzkiej Policji w Ł. nie występuje potrzeba organizowania palarni, gdyż nie ma takiego obowiązku prawnego. Ponadto w uzasadnieniu swojego stanowiska strona wskazała, że na podstawie delegacji zawartej w art. 5 ust. 3 z dnia 9 listopada 1995 roku o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. z 1996 roku, Nr 10, poz. 55 z późn. zm.), Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, w dniu 14 września 2001 roku, wydał rozporządzenie, w sprawie zasad dopuszczalności używania wyrobów tytoniowych na terenie obiektów podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych (Dz.U. Nr 106, poz. 1163), ustalając dopuszczalność palenia wyrobów tytoniowych, wyłącznie w miejscach wymienionych w n/w pomieszczeniach i obiektach: pomieszczeniach jednostek organizacyjnych Policji przeznaczonych dla osób zatrzymanych, pomieszczeniach jednostek organizacyjnych Policji wyznaczonych do wykonywania aresztu w celu wydalenia, policyjnych izbach dziecka, strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców podlegających wydaleniu, ośrodkach dla uchodźców oraz pomieszczeniach jednostek organizacyjnych Straży Granicznej przeznaczonych dla osób zatrzymanych.