Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 sierpnia 2007 r., sygn. I SA/Po 605/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Małecki(spr.) Sędziowie NSA Sylwia Zapalska As.sąd. WSA Roman Wiatrowski Protokolant st.sekr.sąd. Laura Szukała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 02 sierpnia 2007 r. sprawy ze skargi E.W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2000 rok o d d a l a s k a r g ę /-/R.Wiatrowski /-/J.Małecki /-/S.Zapalska

 

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 2 grudnia 2005r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w sprawie o sygn. akt I SA/Po 308/04 uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...]r., nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie określenia E.W. podatku dochodowego od osób fizycznych za 2000r. w wysokości [...] zł. Opisując stan faktyczny sprawy Sąd wskazał, że E.W. w 2000 r. prowadził wspólnie z żoną B.W. działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej (obecnie jawnej) spółki "A", w której posiadał 50% udziałów oraz w spółce cywilnej (obecnie jawnej) spółki "B" wspólnie z żoną B. oraz z B. i S.P., każdy po 25 % udziałów. W uchylonych decyzjach określiły organy podatkowe wysokość zobowiązania w wysokości innej niż w złożonym zeznaniu podatkowym.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w uzasadnieniu wyroku o powoływanej wyżej sygnaturze, stwierdził, że istotne znaczenie dla oceny zasadności skargi ma nie tylko ocena prawidłowości zaskarżonej decyzji, ale także ocena prawidłowości innych aktów administracyjnych w tym wyniku kontroli (art. 135 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi). Wskazał, że w analizowanej sprawie kontrola w spółce jawnej "A" została przeprowadzona na podstawie upoważnienia z dnia [...] 2003 r. w zakresie prawidłowości obliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług w 2000 roku. Zakres kontroli był bardzo szeroki, a wynik kontroli z [...] 2003r. nie stwierdzał żadnych nieprawidłowości odmiennie, aniżeli w decyzji organu pierwszej instancji - Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia [...] 2003 r. oraz w decyzji Izby Skarbowej z [...] 2004r. Stwierdzono zatem, że wynik kontroli z [...] 2003 r. odebrany przez obu wspólników, którzy zostali pouczeni, że nie wywiera on takich skutków prawnych co decyzja organu kontroli skarbowej, o której mowa w art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy o kontroli skarbowej, a stronie nie przysługują środki prawne przewidziane w art. 26 ust. 1 cyt. ustawy, a więc podatnik został pozbawiony możliwości zaskarżenia go. Podkreślono również, że organy podatkowe w trakcie postępowania podatkowego są przede wszystkim zobowiązane do prowadzenia tego postępowania w sposób zgodny z normami zawartymi w Ordynacji podatkowej. Naruszenie zasad ogólnych jest naruszeniem prawa i skutkować może eliminacją rozstrzygnięcia naruszającego powyższe zasady z obrotu prawnego. W świetle powyższych ustaleń postępowanie organów podatkowych w analizowanej sprawie uznano za nieprawidłowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00