Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 kwietnia 2008 r., sygn. III SA/Wa 144/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Kleiber (spr.), Sędziowie Asesor WSA Hieronim Sęk, Asesor WSA Aneta Trochim-Tuchorska, Protokolant Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 kwietnia 2008 r. sprawy ze skargi B. M. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] października 2007 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę

 

UZASADNIENIE

B. M. wnioskiem z dnia 20 lipca 2007r. zwrócił się do Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisu art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) dalej "updof", w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty ze sprzedaży wierzytelności w ramach factoringu pełnego.

Przedstawiając stan faktyczny wskazał, że spółka jawna C., podpisała umowę factoringu pełnego z Bankiem. Zgodnie z ustalonymi warunkami zapłaty, każda wierzytelność Spółki, zostanie nabyta przez Bank za cenę stanowiącą równowartość 85 % wartości wierzytelności, wyszczególnionej przez Cedenta we wniosku do Banku. Kwota stanowiąca równowartość 15% kwoty nominalnej wierzytelności, wskazanej we wniosku, płatna będzie przez Bank w terminie dwóch dni od dnia otrzymania ich przez Bank od dłużnika lub ubezpieczyciela. Zgodnie z zawartą umową Bank będzie ubezpieczał, na koszt Spółki, wykupione od Cedenta wierzytelności pieniężne na podstawie zawartej umowy ubezpieczenia. Ponadto wyjaśnił, że w przypadku gdy kontrahent w terminie wymagalnym nie zapłaci Bankowi za wykupioną od Spółki wierzytelność, to powstaje sytuacja, w której Spółka nie ma tytułu prawnego do domagania się od Banku zapłaty drugiej raty w wysokości 15 %. W takiej sytuacji Spółka sprzedaje swoją wierzytelność za 85 % ceny nominalnej, a więc sprzedaje tę wierzytelność ze stratą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00